Evet sevgili arkadaþlar uzun süredir sorulan ve merakla araþtýrýlan bir konuya açýklýk getirmenin zamaný geldi.

- Tivibu ev kullanýcýsýyým. Bilgisayarýmdan bu yayýnlarý izleyebilir miyim?
- Evet. Ýzleyebilirsiniz.

Bu anlatacaklarým kablolu baðlantý ile denenmiþ olup, wireless (kablosuz) baðlantýda nasýl sonuç alýnacaðýný bilmiyorum.

Öncelikle:

Donaným; pc, airties tivibu ev kutusu, zte zxhn h18n vdsl2 modem (modemin modelini özellikle belirtiyorum her marka ve modelde sonuç ayný olmayabilir).

Yazýlým; VLC veya DVB Viewer (Ben bu ikisi dýþýnda program denemedim. Progdvb veya farklý oynatýcýlarda olumlu sonuç verebilir.).

Bilindiði gibi tivibu ev, televizyon yayýnlarýný internet üzerinden sunan iptv hizmetidir. Tivibuda tv yayýnlarý rtp protokolü ile aktarýlmaktadýr. [RTP (Real-time Transport Protocol), gerçek zamanlý ses, görüntü ya da simülasyon verilerinin uçtan uca taþýnmasýný saðlayan protokoldur.] Görüntüler video kodeði h.264, ses kodeði aac kodlamasý ile iletilmektedir.
Bu rtp protokolüne bir örnek verecek olursak: TRT1 SD yayýný; “rtp://@239.254.0.1:1234” þeklinde bir adresle modeme gelmektedir. Tivibu ev cihazý bu adresi çözerek bize yayýný ses ve görüntü olarak sunmaktadýr. Bu adresi vlc player veya dvbviewerda da açýp izlemekde mümkündür. Tivibunun tv yayýnlarýný aktarmak için kullandýðý ipler “239.254.0.1 – 239.254.0.255 ve 239.254.1.1 – 239.254.1.255” aralýðýndadýr. Toplamda 511 ip yani 511 farklý kanal ve radyo demektir. (Tabiki hepsi dolu ve aktif deðil)

Gelelim yayýnlarýn nasýl izleneceðine.

VLC;

1- “Ortam – Að akýþý açýn” yolu ile ip adresi yazma penceresi açýlýr.

2- Açýlan adres penceresindeki “ Að iletiþim kuralý ve adresini yazýn” kýsmýna “ rtp://@239.254.0.1:1234” yazýlýr ve “Oynatýn” butonuna basýlýr. 1-2 saniyelik yüklemeden sonra playera görüntü gelecektir.

Tüm kanal listesi mesajýn sonundadýr.

Dvb Viewer;

Bilgisayarýnda dvb viewer kurulu olmayanlar ve kullanmasý bilmeyenler forumda bu programla ilgili ayrýntýlý bilgi ve dökümana ulaþabilirler.

1- Dvb viewerda "Ayarlar – Donaným" yolu izlenerek bilgisayarýmýza sanal bir iptv cihazý tanýmlanýr.

Resimde görüldüðü üzere “Sürücü” kýsmýnda sadece bilgisayarýmda takýlý olan dvbs tv kartý olan “Avermedia BDA DVBS Tuner” gözükmekte.
O penceredeki “Add” butonuna basýlýr. “DVB IPTV Network Device” seçilir.

Bu iþlem sonrasýnda “Sürücü” bölümünde “IPTV Network Device” adýnda ikinci bir aygýt tanýmlanmýþ olur. Fakat bu cihaz henüz kullanmaya hazýr deðildir çünkü inaktif durumdadýr. Aktif etmek için “Durum” butonundan “Kullanma” seçeneðini “Normal” yapmamýz gerekli.

Bu iþlemleri yaptýktan sonra sað en alttaki uygula butonuna basýp ayarlarý kaydedip ayarlar kýsmýndan çýkabiliriz.

2- Bir sonraki basamak dvb viewera özel bir program olan "TransEdit" ile kanal aramasý yapmak. (Bu programýnnasýl kullanýlacaðý ile iligili bilgiler forumda mevcuttur.) Ben arama için TransEdit programýnýn “4.0.0.0” sürümünü kullanýyorum.
TransEdit programýný açtýktan sonra sistemizde bulunan cihazlarý programýn algýlamasý için iþlem yapmamýz gerekli. Uygulamanýn “Settings – Hardware – Detect Device” yolunu izleyerek sistemdeki aygýtlarý tanýmasý saðlamalýyýz. Pencereyi sol alttaki “Save” butonuna bastýktan sonra kapatabiliriz.

Bu iþlem sonrasýnda uygulama iptv cihazýný algýlar fakat sistemde gözükmez. (“Device” kýsmýnda sadece “Avermedia BDA DVBS Tuner” yazmasý gibi.)
Sonra yeni bir frekans listesi oluþturmak için uygulama “Type” kýsmýnda “DVB IPTV” seçmeliyiz. “Name” kýsmýna istediðimiz ismi verebiliriz ve sonra “ Add” butonuna basarak yeni bir liste oluþturmalýyýz.

Sonra “Blin Scan” butonuna basýp frekans aralýðýný girmeliyiz. “IP” ve “Port” deðerleri resimdeki gibi olmalý.

“Apply” butonuna basýp bu ayarlarý kaydettikten sonra “Scan” butonu bastýðýmýzda uygulama bu 511 ip yi tek tek tarayacaktýr. (Hepsini taramasý biraz uzun sürüyor, saatler alabilir)

Bu arama penceresinde birkaç ayar menüsü mevcut. “Filter1” kýsmýnda þifresiz, þifreli ve her ikisi olmak üzere 3 farklý, “Filter2” kýsmýnda TV, radyo ve her ikiside olmak üzere 3 farklý ayar mevcut. Bunlarý isteðinize göre seçebilirsiniz. Ben þifreli kanallarýn bulunmasýný istemediðimden "Free to Air" seçeneðini iþaretliyorum.
Tarama bittikten sonra “Select All” butonu ile bulunan bütün kanallar seçilir ve “Export to File” butonu ile bunlar bir “.ini” dosyasýna aktarýlýr.

Oluþturulan bu kanal listesi dvb viewera “Kanal Listesi – Kanal Düzenleyici – Kanal Listesi Al (Ctrl+I)” ile aktarýlýr.

Artýk kanallarýmýz izlenmeye hazýrdýr.

Not -1: Tivibuda bazý kanallar þifrelidir. Ýzlemek mümkün deðildir. (Discovery, Natgeo HD, BBC HD, Fox life, Eurosport vb.)

Not -2: Tarama yapmak ile uðraþmak istemeyenler benim hazýrlamýþ olduðum listeyi dvb viewera yükleyerek kanallarý izleyebilirler. Kanal Listesi

Not -3: VLC playerda izlemek isteyenler frekanslarý tek tek deneyerek kanallarý bulmak zorundadýrlar.

Tivibudaki þifresiz tüm kanallarýn listesi (ipleri);

not: Alýntýdýr.