Evet sevgili arkadaşlar uzun süredir sorulan ve merakla araştırılan bir konuya açıklık getirmenin zamanı geldi.

- Tivibu ev kullanıcısıyım. Bilgisayarımdan bu yayınları izleyebilir miyim?
- Evet. İzleyebilirsiniz.

Bu anlatacaklarım kablolu bağlantı ile denenmiş olup, wireless (kablosuz) bağlantıda nasıl sonuç alınacağını bilmiyorum.

Öncelikle:

Donanım; pc, airties tivibu ev kutusu, zte zxhn h18n vdsl2 modem (modemin modelini özellikle belirtiyorum her marka ve modelde sonuç aynı olmayabilir).

Yazılım; VLC veya DVB Viewer (Ben bu ikisi dışında program denemedim. Progdvb veya farklı oynatıcılarda olumlu sonuç verebilir.).

Bilindiği gibi tivibu ev, televizyon yayınlarını internet üzerinden sunan iptv hizmetidir. Tivibuda tv yayınları rtp protokolü ile aktarılmaktadır. [RTP (Real-time Transport Protocol), gerçek zamanlı ses, görüntü ya da simülasyon verilerinin uçtan uca taşınmasını sağlayan protokoldur.] Görüntüler video kodeği h.264, ses kodeği aac kodlaması ile iletilmektedir.
Bu rtp protokolüne bir örnek verecek olursak: TRT1 SD yayını; “rtp://@239.254.0.1:1234” şeklinde bir adresle modeme gelmektedir. Tivibu ev cihazı bu adresi çözerek bize yayını ses ve görüntü olarak sunmaktadır. Bu adresi vlc player veya dvbviewerda da açıp izlemekde mümkündür. Tivibunun tv yayınlarını aktarmak için kullandığı ipler “239.254.0.1 – 239.254.0.255 ve 239.254.1.1 – 239.254.1.255” aralığındadır. Toplamda 511 ip yani 511 farklı kanal ve radyo demektir. (Tabiki hepsi dolu ve aktif değil)

Gelelim yayınların nasıl izleneceğine.

VLC;

1- “Ortam – Ağ akışı açın” yolu ile ip adresi yazma penceresi açılır.

2- Açılan adres penceresindeki “ Ağ iletişim kuralı ve adresini yazın” kısmına “ rtp://@239.254.0.1:1234” yazılır ve “Oynatın” butonuna basılır. 1-2 saniyelik yüklemeden sonra playera görüntü gelecektir.

Tüm kanal listesi mesajın sonundadır.

Dvb Viewer;

Bilgisayarında dvb viewer kurulu olmayanlar ve kullanması bilmeyenler forumda bu programla ilgili ayrıntılı bilgi ve dökümana ulaşabilirler.

1- Dvb viewerda "Ayarlar – Donanım" yolu izlenerek bilgisayarımıza sanal bir iptv cihazı tanımlanır.

Resimde görüldüğü üzere “Sürücü” kısmında sadece bilgisayarımda takılı olan dvbs tv kartı olan “Avermedia BDA DVBS Tuner” gözükmekte.
O penceredeki “Add” butonuna basılır. “DVB IPTV Network Device” seçilir.

Bu işlem sonrasında “Sürücü” bölümünde “IPTV Network Device” adında ikinci bir aygıt tanımlanmış olur. Fakat bu cihaz henüz kullanmaya hazır değildir çünkü inaktif durumdadır. Aktif etmek için “Durum” butonundan “Kullanma” seçeneğini “Normal” yapmamız gerekli.

Bu işlemleri yaptıktan sonra sağ en alttaki uygula butonuna basıp ayarları kaydedip ayarlar kısmından çıkabiliriz.

2- Bir sonraki basamak dvb viewera özel bir program olan "TransEdit" ile kanal araması yapmak. (Bu programınnasıl kullanılacağı ile iligili bilgiler forumda mevcuttur.) Ben arama için TransEdit programının “4.0.0.0” sürümünü kullanıyorum.
TransEdit programını açtıktan sonra sistemizde bulunan cihazları programın algılaması için işlem yapmamız gerekli. Uygulamanın “Settings – Hardware – Detect Device” yolunu izleyerek sistemdeki aygıtları tanıması sağlamalıyız. Pencereyi sol alttaki “Save” butonuna bastıktan sonra kapatabiliriz.

Bu işlem sonrasında uygulama iptv cihazını algılar fakat sistemde gözükmez. (“Device” kısmında sadece “Avermedia BDA DVBS Tuner” yazması gibi.)
Sonra yeni bir frekans listesi oluşturmak için uygulama “Type” kısmında “DVB IPTV” seçmeliyiz. “Name” kısmına istediğimiz ismi verebiliriz ve sonra “ Add” butonuna basarak yeni bir liste oluşturmalıyız.

Sonra “Blin Scan” butonuna basıp frekans aralığını girmeliyiz. “IP” ve “Port” değerleri resimdeki gibi olmalı.

“Apply” butonuna basıp bu ayarları kaydettikten sonra “Scan” butonu bastığımızda uygulama bu 511 ip yi tek tek tarayacaktır. (Hepsini taraması biraz uzun sürüyor, saatler alabilir)

Bu arama penceresinde birkaç ayar menüsü mevcut. “Filter1” kısmında şifresiz, şifreli ve her ikisi olmak üzere 3 farklı, “Filter2” kısmında TV, radyo ve her ikiside olmak üzere 3 farklı ayar mevcut. Bunları isteğinize göre seçebilirsiniz. Ben şifreli kanalların bulunmasını istemediğimden "Free to Air" seçeneğini işaretliyorum.
Tarama bittikten sonra “Select All” butonu ile bulunan bütün kanallar seçilir ve “Export to File” butonu ile bunlar bir “.ini” dosyasına aktarılır.

Oluşturulan bu kanal listesi dvb viewera “Kanal Listesi – Kanal Düzenleyici – Kanal Listesi Al (Ctrl+I)” ile aktarılır.

Artık kanallarımız izlenmeye hazırdır.

Not -1: Tivibuda bazı kanallar şifrelidir. İzlemek mümkün değildir. (Discovery, Natgeo HD, BBC HD, Fox life, Eurosport vb.)

Not -2: Tarama yapmak ile uğraşmak istemeyenler benim hazırlamış olduğum listeyi dvb viewera yükleyerek kanalları izleyebilirler. Kanal Listesi

Not -3: VLC playerda izlemek isteyenler frekansları tek tek deneyerek kanalları bulmak zorundadırlar.

Tivibudaki şifresiz tüm kanalların listesi (ipleri);

not: Alıntıdır.