DUYURU PANOSU
FORUMUMUZDA TVBU, D-SMART ,DGTURK-BEN KANALLARI YERL - YABANCI PLATFORMLARLA LGL ,KART PAYLAIMI ,PTV ,SERVER PAYLAIMDA BULUNMAK,HACK LE KONULAR ve SPONSORLARIMIZ DIINDA HERHANG BR RN SATII YAPMAK YASAKTIR 

letiim

WHATSAPP +905354035843

ERK@L

onlineuydudestek@gmail.com

NOTICE Bilgilendirme : Bu konu 3271 gn nce balatld . Konu balangn tarihi gncel deilse Konu gncelliini yitirmi yada bu konu ile ilgili son cevap yazlm olabilir. Eer yaznz dorudan bu konu ile ilgili deil ise yeni bir konu balatmanz tavsiye ederiz....

DUA'NIN EDEPLER 1- Btn ibadetlerde olduu gibi duada da niyet esas bir kaidedir. 2- Duann artlar yerine geldii mddete kabul olunayacana kesinlikle inanmak. Bundan hi phe edilmemelidir. Eb Hureyye (R.A.) den rivayete gre, Resulullah (Sallalahu Aleyhi ve Sellem) yle buyurmutur: Biriniz dua ettiinde, isteinde kararl olsun Allah'm dilersen beni bala, dilersen bana ac demesin. phesiz Allah' zorlayan hi kimse yoktur. 3- Duann kabul olunmasnda acele

Bu konu 176235 kez grntlendi 174 yorum ald ...
Gnn Duas 176235 Reviews

Konuyu Deerlendir: Gnn Duas

5 zerinden | Toplam: 0 kii oylad ve 176235 kez incelendi.

Sayfa 22/22 lk ... 1222

Konu: Gnn Duas

Dadaloglu - ait Kullanc Resmi (Avatar)

Uye No : 15638
    yelik tarihi
    27 Aralk 2014

Uydu Alcs

Korax ipplus HD 

Standart Gnn Duas

DUA'NIN EDEPLER

1- Btn ibadetlerde olduu gibi duada da niyet esas bir kaidedir.
    2- Duann artlar yerine geldii mddete kabul olunayacana kesinlikle inanmak. Bundan hi phe edilmemelidir.
    Eb Hureyye (R.A.) den rivayete gre, Resulullah (Sallalahu Aleyhi ve Sellem) yle buyurmutur:
    Biriniz dua ettiinde, isteinde kararl olsun Allah'm dilersen beni bala, dilersen bana ac demesin. phesiz Allah' zorlayan hi kimse yoktur.

3- Duann kabul olunmasnda acele etmemelidir.
    Eb Hureyye (R.A.) den rivayete gre, Resulullah (Sallalahu Aleyhi ve Sellem) yle buyurmutur:
    Biriniz acele edipte Ben dua ettimde kabul olmad demedike duas kabul edilir.

4- Haram olan yada kabul mmkn olmayan bir ey iin dua etmemelidir.
    5- Duaya nce Ez-Besmele ile balamak artyla, duann banda ve sonunda Allah Telaya hamd, Resulullah (sav.)e, line ve Ashabna salat selam getirilmelidir.
    Hz.Ali(r.a.) den rivayete gre, Resulullah (sav.) Efendimiz yle buyurmutur:
    Muhammed ve onun Ehl-i Beytine salvat getirilmedike, dua ile Allah arasnda bir perde vardr.

6- Dua ederken sana ve soluna, aa ve yukar bakmamaldr.
    7- Duay kere tekrarlamal ve srarc olmaldr.
    Hz.Ayse(r.a.) den rivayete gre, Resulullah (sav.) Efendimiz yle buyurmutur:
    Allah srarla dua edenleri sever.

8- Kfiyeli dua etmeye zorlanmayp, iinden geldii gibi dua etmelidir. En gzeli Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) den gelen dualarla dua etmelidir. Ancak Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) den bize kadar ulam olan bir takm dualr vardr ki bu dualarn kelimeleri arasnda bir ahenk, bir kafiye, bir dzen bulunmaktadr. Ancak bu, zellikle zorlanarak yaplm deildir.
    Allah Tel, Arf suresinin 55. ayetinde yle buyurmutur:
    Rabbinize yalvara yalvara ve gizlice dua edin. Bilmelisiniz ki O, haddi aanlar sevmez.

yette geen haddi aanlardan maksat, dua yaparken edebiyat yapmak, ssl kelimeler kullanmak manasnda alnmtr. Doru olan, byklerden bize intikal eden bize kadar ulap gelen dualarn dna kmamaktr. nk insan kimi zaman bu snr amaktadr. Maslahat gerei olmayan bir takm eyler isteyebilmektedir. Kald ki, herkes de ayn ekilde gzel olarak dua yapmasn beceremez.
    Mutlaka byklerden bize kadar ulaan dualarla dua edilmesi daha yerinde bir davran olur. Bununla yetinmek en iyisidir. Bunun dnda bir dua da bulunacaksa, mutlaka yalvar yakar olan bir dille huu ierisinde ve duasnda edebiyata kamakszn, zorlanmakszn yalvarlmaldr. nk Allah katnda yakar, en sevilen husustur.
    9- Duann kabul edilmesi iin sadaka vermelidir.
    10- Ne ok sesli, ne de bararak dua etmeyip ikisinin arasnda olmaldr.
    Asr- saadette baz sahabeler Hz. Peygambere sorarlar:
    - Ey Allah'n Resul! Rabbimiz bize yakn m? T ki yksek sesle yalvaralm.
    Onlarn bu sorusu zerine Bakara suresinin 186. ayeti nazil olur:
    Kullarm, Sana Benden (kendilerine yakn uzak oluumdan) sorduklarnda (Sen onlara de ki) phesiz Ben ok yaknm, Bana dua ettiinde, dua edenin duasn kabul ederim. O halde (kullarm) da Benim davetime uysunlar ve Bana inansnlar ki, doru yolu bulsunlar.

11- Dua ederken abdestli bulunmal, kbleye dnk olmal, eller hafif ak, ellerin ii gs hizasna kadar kaldrlmal, duann sonunda min(kabul buyur) diyerek elini yzne srmelidir.
    Nitekim Selmn- Fris (r.a.) den rivayetle Resulullah (sav.) buyurdu ki:
    phesiz Allah Tel ok hayl ve kerem sahibidir. Kii, (duann artlar yerine getirir ve) O'na doru elini kaldrdnda, ellerini bo ve mahrum olarak geri evirmekten haya eder.

12- Dua edilen yerin tenha bir yer ve dua edilen vaktin de erefli bir vakit olmasna dikkat edilmelidir. Arife, Cuma gn, gece yars gibi mbarek zamanlar semelidir.
    13- Dua edecek olan kii, yle kendini beenmi, ukala, her eye tepeden bakan ve byklk taslayan bir durumda bulunmamaldr. Madem ki dua ediyor, dkn bir durumda olduunu Rabbine bildiriyor demektir.
    Dua ederken yakar iinde Kendini gnahkr grerek yalvararak ve korkarak dua etmeli fakat midini kesmemelidir.
    te bir kimse Rabbine dua ettiinde veya etmek istediinde bu drt zellii tamaldr: Alakgnll olacak, gszln ve zayfln kavrayacak, Allah'n kendisini balamasn isteyecek, bundan umudunu kesmeyecek ve her an iin endie ve korku iinde olacak.
    Nitekim Enbiy Suresinin 90. Ayetinde Allah Tel yle buyurur: Dorusu onlar hayr ilerinde kouurlar, umarak ve korkarak Bize yalvarrlard; bize kar derin sayg iindeydiler.
    14- Dua ederken srf kendine deil, btn ehli slam ve mmeti Muhammed iin etmelidir.
    Eb Hreyre (r.a.)dan rivayet ettiine gre, Resulullah (sa.v.) yle buyurmutur:
    Allah'a en sevimli dua, kulunun yle demesidir: Allah'm mmeti Muhammed'e umm bir merhametle merhamet eyle.

15- Daha ok ahiret il ilgili konularda dua etmelidir. Bakara suresinin 200. Ayetinde Allah Tel yle buyurur: nsanlardan yleleri vardr ki Ey Rabbimiz bize dnyada ver derler bylelerinin ahirette bir nasibi yoktur.
    16- Resulullah (sav.)in Sizin her biriniz dua ettiinde, isteini byk eyler istesin nk verecei hibir ey Allah Tel'ya byk gelmez delili ile duada l-i himmet olmaldr.
    17- Duann kabul olunmas iin gereken artlar yerine getirmelidir.

Rab'bim yaptigimiz dualari kabul eylesin..

selam ve dua ile..
    Mest Bunu beendi.

yelik tarihi
    27 Aralk 2014

Uydu Alcs

Korax ipplus HD 

Bismillahirrahmanirrahim,

"Subhne'l-ebediyyi'l-ebed. Subhne'l-vhidi'l-ehad. Subhne'l-ferdi's-samed. Subhne rfi's-semi bi-gayri amed. Subhne men beseta'l-arda al min cemed. Subhne men haleka'l-halka fe-ahshm aded. Subhne men kaseme'l-erzka ve lem yense ehad. Subhnellezi lem yettehiz shibeten, vela veleden. Subhnellezi lem yelid ve lem yled ve lem yeklleh kfven ehad. Subhne men yern ve ya'rif mekn ve yerzukun vel yensn... "

"Ebed ve ebed olan Allah' tesbih ederim. Bir ve tek olan Allah' tesbih ederim. Tek ve herey kendisine muhta olan Allah' tesbih ederim. Semay direksiz ykselten Allah' tesbih ederim. Yeryzn donmu su zerine yayan Allah' tesbih ederim. Mahlukat yaratan ve onlar eitlendiren Allah' tesbih ederim. Rzk taksim eden, hibir canly unutmayan Allah' tesbih ederim. E ve ocuk edinmeyen Allah' tesbih ederim. Dourmam, dorulmam ve hibir ey de kendisine denk olmayan Allah' tesbih ederim. Beni gren, yerimi bilen, beni rzklandran ve beni unutmayan Allah' tesbih ederim.Amin..

selam ve dua ile..
    Mest Bunu beendi.

yelik tarihi
    27 Aralk 2014

Uydu Alcs

Korax ipplus HD 

Bismillahirrahmanirrahim,
    Bayrama veda ederken
    Cuma'ya Merhaba diyoruz
    Cuma gecesinin hrmetine
    Rabbim tm skntlarmz gidersin inAllah...

selam ve dua ile..
    Mest Bunu beendi.

yelik tarihi
    27 Aralk 2014

Uydu Alcs

Korax ipplus HD 

Selmlarn en gzeli olan ALLAH'n selm ile...
    Vaktiniz mbarek, olsun..
    Yreiniz feyz ile dolsun..
    Kalbiniz her saniye Yaradan ile
    Hasbihl halinde olsun..
    Secdeleriniz mir ,
    Gzyalarnz nur olsun..
    (Amin,Amin,Amin)

selam ve dua ile..
    Mest Bunu beendi.

yelik tarihi
    27 Aralk 2014

Uydu Alcs

Korax ipplus HD 

Allahm! Senden hayrl olan ileri yapmay, akln ve dinin irkin grd eyleri terk etmeyi ve fakirlerin sevgisini istiyorum.Amin..
    (Mlik, Du, No: 508)

selam ve dua ile..
    Mest Bunu beendi.

yelik tarihi
    27 Aralk 2014

Uydu Alcs

Korax ipplus HD 

Yatmadan nce Okunacak Bir Dua;

Arapa Okunuu:
    Allahmme eslemt nefsi ileyke. Ve vecceht vech ileyke. Ve fevvadt emri ileyke. Ve elcet zahri ileyke, rabeten ve rehbeten ileyke. La melcee, vela mencee minke ill ileyke. ment bi-kitabikellez enzelte, ve binebiyyikellez erselte.

Trke Manas:
    Allahm, nefsimi sana teslim ettim, yzm sana evirdim. imi sana havale ettim. Srtm sana hem korkarak, hem de mid ederek dayadm. Zaten senden baka snacak, sende baka dayanacak melce ve mencede yoktur. Kurtar ve himaye ancak sendendir, sana mahsustur. Allahm indirdiin kitabna, gnderdiin Peygamberine iman ettim. Bu hal ve iman ile uykuya yatyorum.Amin.

selam ve dua ile..
    Mest Bunu beendi.

yelik tarihi
    27 Aralk 2014

Uydu Alcs

Korax ipplus HD 

Peygamber Efendimiz (sav.)in hastalara ve ars olanlara kar okuduu dular
    Hazret-i ie radyallahu anha-dan rivayete gre Nebiyy-i Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem kendilerine bir hasta getirildiinde yle du ederlerdi;

Ezhibil-bese rabbennasi efi ve enteafi la ifae illa ifauke ifaen la yugadiru sekame.

Bu hastal gider ey insanlarn Rabbi! if ver, nk if verici sensin. Senin verecein ifdan baka if yoktur. yle if ver ki hi bir hastalk brakmasn.
    (Buhr, Merd, 20; Mslim, Selm, 46; Eb Dvud, Tbb, 18, 19)

Yine ie radyallahu anha-dan rivayete gre Nebiyy-i Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz, kendisine bir hastann if bulmas iin du talebedildii zaman;

Bismillahi turbetu ardina ve riikatu badina yefi sakimuna bi-izni rabbina.

Allahn adyla duya balarm. Bizim yerimizin topra ve birimizin tkr vesilesiyle Allahn izniyle hastamz if bulur.
    (Buhr, Tbb, 38; Mslim, Selm, 54; Eb Dvud, Tbb, 19)

Hasta olan kardeslerimize bu mubarek Cuma gecesinde dualarimizi eksik etmeyelim kardeslerim.

selam ve dua ile..

Mest Bunu beendi.

yelik tarihi
    27 Aralk 2014

Uydu Alcs

Korax ipplus HD 

RESLULLHIN OK OKUDUU DU

ehr bin Haveb (ra.), mm Seleme (radyallh anh) vlidemize sordu:
    Ey m'minlerin annesi, senin yannda iken Reslullh'n (sav.) en ok okuduu du ne idi? yle buyurdu:
    Y mukallibel-kulb sebbit kalb al dnike idi.
    (Tercmesi: Ey kalpleri eviren Rabbim, kalbimi dnin ve tatin zerinde sbit kl.)
    Ben:

Y Reslallah bu du'y ne ok okuyorsunuz? dedim de yle buyurdu:
    Ey mm Seleme, hibir insan yoktur ki kalbi Allh Tel'nn kudreti altnda olmasn. O dilediini sabit klar, dilediini kaydrr. (Snen-i Tirmizi)
    Mest Bunu beendi.

Sayfa 22/22 lk ... 1222

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gzatan Kullanclar

u an 1 kullanc var. (0 ye ve 1 konuk)