Evliya Çelebi 1611 yýlýnda Ýstanbul da doðmuþtur. Bir gün rüyasýnda peygamberi görür. Peygamberden ‘ þefaat ‘ dileyeceði yerde seyahat diler.
Bu düþ üzerine Ýstanbulu gezerek gördüklerini yazmaya baþlar.

29 Yaþýnda iken ilk kez Ýstanbul dýþý bir yolculuða, Bursa yolculuðuna çýkar. Kýsa süreli bir yolculuk planladýðý için kimseye bundan haber vermez. Eve dönüþünde babasý onu ‘gel bakalým Bursa seyyahý ‘ diye karþýlar. Þaþýran Evliya çelebi nereden bildiniz Bursa da olduðumu diye babasýna sorar. Babasý da ‘ o senin ortadan kaybolduðun Muharrem gecesinde nice dualar okudum. Ve surei inna a’tayna yý bin kere kýraat ettim. Ol gece düþümde seni gördüm i Bursa da Emir Sultan hazretlerin ziyaret edip yardým dileyerek seyahat rica edip aðlardýn. Ol gece bana nice evliyau’llahlar rica edip senin seyahate gitmen için izin istediler. Ben dahi ol gece cümlenin rýzasýyla sana destür verip fatiha okudular.
Gel imdi, bundan böyle sana seyahat göründü. Allah mübarek eyleye amma sana bir nasihatým var ‘ diyerek huzurunda diz çöktürüp sað eliyle sol kulaðýna þu öðüde baþlar;
Oðul, adem yoksul olur, besmelesiz yemek yeme. Sýr verecek sözün varsa sakýn avratýna deme. Giysinin söküðünü üstünde dikme. Cenabetken yemek yeme. Ýyi adýný keme takma ve keme yoldaþ olma, zararýn çekersin. Yürü ileri, geri kalma, alay bozma; tarla basma. Dostlar ayaðýna sarkma. Komadýðýn yere el uzatma. Ýki kiþi söyleþirken dinleme. Ekmek ve tuz hakkýný gözet. Namahreme bakýp ihanet etme. Davetsiz bir yere varma. Varýrsan güvenli yere, namuslu kimseye var. Sýr arkadaþý ol. Her mecliste duyduðun sözleri hafýzanda tut. Evden eve konukluk edip söz gezdirme. Yergiden, çekiþtirmeden, kovculuktan, kötülükten arý ol. Herkesle iyi geçin. Ýnatçý ve dil uzatýcý olma. Senden ulularýn önünden gitme. Ýhtiyarlara saygý göster. Daima temiz olup haram olan ve yapýlmamasý buyurulan þeylerin hepsinden perhizkar ol. Beþ vakit namazla araný kesmeden kýlýp bilgi edinmeye çalýþ.
Ve oðul, dünya cihetinden nasihatým odur ki, daima hoþ huylu olup minnetsiz ol ki( minnet etme) hem meclisinde bulunduðun vüzera ve ayan kibarlara (yüksek tabakaya) cihet-i dünya için bir þey ricasýnda olma. Senden nefret edip kovumsamayalar. Rýza lokmasýna kanat eyle. Eline giren malý israf etme. Kanaatle geçin, kanaat , tükenmez bir hazinedir demiþler. Saðlýkta ve hastalýkta lazým olur. Dünyalýk akçeyi saklayýp namerde muhtaç olma. Çünkü; Düþmana kalýrsa kalsýn. Dosta muhtaç olma tek
Gezip dolaþtýðýn yerde iki yerden gayret kuþaðýn kemerine bend edip kendini daima muhafazada ol. Su uyur yabancýlar ve gaddar düþman uyumaz. Büyük evliyalar ziyaretleriyle meþgul olup cümle ziyaretgahlarý ve her diyarýn menzillerinde olan ova ve sahra, yüce dað, garip aðaç ve taþlarý, beldeleri, ibret olucu yapýlarý, kalelerini, fatih ve kurucularýný, çepeçevre büyüklerini yazarak seyahatname adýyla bir tomar telif eyle. Ahirin ve akýbetin hayrola. Düþman þerrinden olup yüce aziz tanrý yardýmcýn olup dünyada güvenlik, son nefeste iman müyesser edip peygamber sancaðý dibinde haþr olalým. Bu öðütlerimi kulaðýna küpe et. Deyip enseme bir pehlivan sillesi vurup, kulaðýmý burup ‘ Yürü akýbetin hayýr ola, el fatiha’ der.
Silleden sersemler , gözünü açar ki ev apaydýnlýk olmuþtur. Babasý bir heybe hurç içinde 12 tane kitap ve yolluk olarak 200 altýn verip; ‘Yürü ne canibe gidersen sana destürdur, amma diyar-ý gurbette tedarikli olup, merd ol ve ehl-i derde (dertliye) yar ol’ diyerek alnýndan öper.
Ýþte dünyaca ünlü seyyahýmýz Evliya Çelebi’nin seyyahlýk hikayesi böyle baþlar. Babasýnýn öðütleri ise bu gün bile kulaklara küpe olacak türdendir. Ýyi ki babasý býrak gezmeyi tozmayý da mal mülk sahibi ol, gidip padiþahýn eteðinin altýnda yalakalýk yaparak hareminin baþýnda ol dememiþ.