RECEBÝN ÝLK GÜNÜ CUMA'DIR .CUMA GÜNÜ TEK GÜN ORUC TUTULMAZ .BÝR GÜN ÖNCESÝ VEYA SONRASI ÝLE TUTMAMIZ GEREKÝR .TUTABÝLENLER PERÞEMBE CUMA C.TESÝ ÜÇ GÜN TUTMALARI ÝYÝDÝR.
Receb’in ilk günü oruç tutan kiþinin günahlarý af edilir.
“Receb'in ilk günü oruç tutan kimseden günahlarý –bir rivayette cehennem- yerle gök yer arasý kadar uzaklaþýr.” (Gunyetü’t Talibin, Nüzhetül-Mecâlis)
“Bir kimse Receb’in ilk günü oruç tutsa, Allahü Teala, onun iki yýllýk günahlarýna kefaret olur.” (Gunyetü’t Talibin)
Receb’in ilk günü oruç tutan kiþiye, bir aylýk oruç sevabý yazýlýr.
Resulullah (asm) buyurdu ki:
“Bir kimse Receb’in birinci gününü oruçlu geçirirse, bir aylýk oruç tutmuþ gibi sevap verilir.” (Gunyetü’t Talibin, Kenzül-Ummal)
Recep’in baþýnda, ortasýnda ve sonunda oruç tutan, tamamýný oruçla geçirmiþ gibidir.
Yine Ebu Hüreyýe (radýyallahu anh) anlatýyor: “Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: “Kim Allah Teala yolunda bir gün oruç tutsa, Allah onunla ateþ arasýna, geniþliði sema ile arz arasýný tutan bir hendek kýlar.”
“Ey Allah’ýn Resülü dedim, bana öyle bir amel emret ki (yaptýðým takdirde) Allah beni mükâfaatlandýrsýn.” “Sana dedi, orucu tavsiye ederim, zira onun bir eþi yoktur.”

selam ve dua ile..