DUYURU PANOSU
FORUMUMUZDA TÝVÝBU, D-SMART ,DÝGÝTURK-BEÝN KANALLARI YERLÝ - YABANCI PLATFORMLARLA ÝLGÝLÝ ,KART PAYLAÞIMI ,ÝPTV ,SERVER PAYLAÞIMDA BULUNMAK,HACK ÝLE KONULAR ve SPONSORLARIMIZ DIÞINDA HERHANGÝ BÝR ÜRÜN SATIÞI YAPMAK YASAKTIR 

Ýletiþim

WHATSAPP +905354035843

ERK@L

onlineuydudestek@gmail.com

NOTICE Bilgilendirme : Bu konu 2838 gün önce baþlatýldý . Konu baþlangýnç tarihi güncel deðilse Konu güncelliðini yitirmiþ yada bu konu ile ilgili son cevap yazýlmýþ olabilir. Eðer yazýnýz doðrudan bu konu ile ilgili deðil ise yeni bir konu baþlatmanýzý tavsiye ederiz....

Benim bir yazýma cevap veren, bir kardeþimiz beni uyararak, aþaðýdaki cevabý yazmýþ. Her zaman hata yapabileceðim bilinciyle, bu cevabý da ciddiye aldým ve Kur’an ýn verdiði bilgiler doðrultusunda tekrar kendimi yargýlayarak, izlediðim yolun doðruluðunu kontrol etme, Kur’an ve akýl ile karþýlaþtýrma gereði duydum. Gelin bunu birlikte yapalým. Bir kardeþimiz bakýn, benim yazdýðým yazýlara karþýlýk neler söylemiþ. (KURAN´i kendi ideallerinize, kafanýza veyahut ta keyfinize göre

Bu konu 13655 kez görüntülendi 6 yorum aldý ...
Kur'an Gerçekten Anlaþýlmasý Zor Bir Kitap Mýdýr? 13655 Reviews

Konuyu Deðerlendir: Kur'an Gerçekten Anlaþýlmasý Zor Bir Kitap Mýdýr?

5 üzerinden | Toplam: 0 kiþi oyladý ve 13655 kez incelendi.

zarali58 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)

Uye No : 14995

Uydu Alýcýsý

REDLINE TS 5000+hiremco rocket 

Standart Kur'an Gerçekten Anlaþýlmasý Zor Bir Kitap Mýdýr?

Benim bir yazýma cevap veren, bir kardeþimiz beni uyararak, aþaðýdaki cevabý yazmýþ. Her zaman hata yapabileceðim bilinciyle, bu cevabý da ciddiye aldým ve Kur’an ýn verdiði bilgiler doðrultusunda tekrar kendimi yargýlayarak, izlediðim yolun doðruluðunu kontrol etme, Kur’an ve akýl ile karþýlaþtýrma gereði duydum. Gelin bunu birlikte yapalým. Bir kardeþimiz bakýn, benim yazdýðým yazýlara karþýlýk neler söylemiþ.

(KURAN´i kendi ideallerinize, kafanýza veyahut ta keyfinize göre yorumlayamazsýnýz. Üstelik bunu meale bakarak hiç yapamazsýnýz.

MEALDEN HÜKÜM CIKARILMAZ. HÜKÜM orijinalden ancak çýkarýlabilir, bunu yapmak içinde ictihad yapacak kadar ilme sahip olmak gerekir. Bir týp kitabini okuyarak, ameliyata giremezsiniz. Tip Fakültesini bitirmeniz, doktor olmanýz gerekir.)

Yukarýdaki sözlerde bir mantýðýn eseri, onun için dikkatle düþünüp Kur’an süzgecinden geçirmeden, reddetmek büyük yanlýþ olur. Bu sözleri birlikte düþünelim.

(KURAN´i kendi ideallerinize, kafanýza veyahut ta keyfinize göre yorumlayamazsýnýz.)

Bu söz bence çok doðru. Eðer herkes kendi düþüncesine göre ayetler üzerinde yorumlar yaparsa din, din olmaktan çýkar, beþerin yarattýðý kendi dini olur. Bu sözlere itirazým asla olamaz. HÝÇBÝR KÝTABIN YAZARI, ZOR ANLAÞILAN VE HERKESÝN OKUDUÐUNDA, KENDÝNCE BAÞKA MANALAR ÇIKARACAK, YORUMLAYACAK BÝR KÝTAP ASLA YAZMAZ. Kitabý yazanýn amacý, okunduðunda herkes tarafýndan anlaþýlsýn ve olabildiðince kitabý okuyana bilgiler versin. YANÝ YORUM GEREKTÝRMEYECEK KADAR AÇIK OLSUN. Bu düþünceden yola çýkarak, Allah ýn kelamýna söylenen sözleri de, bu mantýkla deðerlendirelim lütfen. Devamýndaki sözler üzerinde düþünelim þimdide.

(Üstelik bunu meale bakarak hiç yapamazsýnýz. MEALDEN HÜKÜM CIKARILMAZ. HÜKÜM orijinalden ancak çýkarýlabilir.)

Önce meal ne demek onu anlayalým. Bu kelimeyi sözlükten baktýðýmýzda tam karþýlýðý olarak þöyle yazýyor. (Anlam, kavram, mefhum Ortaya çýkan þey, sonuç, netice.) Demek ki meal edilen kitabýn anlamýný hiç deðiþtirilmeden ortaya çýkan, sonuç netice olduðunu görüyoruz. Demek ki mealde, kendi düþünceni eklemeden bire bir çeviri-tercüme olduðu çok açýktýr. Kur’an ýn Orijinal dilini bilmiyorsak, nasýl anlayalým.

Tabi elimizdeki meallere baktýðýmýzda, parantez içinde, onca deðiþik anlamlarýn verildiðini gördükçe, yapýlan yanlýþlarýn vebalinin büyük olduðunu söylemek isterim. Buna meal/tercüme diyemeyiz. Demek ki burada bile kendi düþüncelerimize, inançlarýmýza, uyacak sözlerle meal yapýlan Kur’an tercümeleri olduðu çýkýyor ortaya.

Birde Kur’an tefsirleri var. Tefsir sözcüðü de, kapalý anlaþýlmayan bir sözü açýklamak, yorumlamak anlamýnda kullanýlmýþtýr. Ama Kur’an ýn Muhkem ayetleri yoruma açýk deðildir. Çünkü Muhkem, yorum gerektirmeyecek kadar açýk ve anlaþýlan anlamýndadýr. Ne yazýk ki tefsirlerde, ayetleri rivayet hadislerle anlamaya çalýþýldýðý için, inanýlmaz farklý anlamlar vererek anlatýlmaya çalýþýlýyor. Buda büyük bir tehlike. ÇÜNKÜ TEFSÝRLERDE, TEFSÝR EDENÝN KENDÝ DÜÞÜNCELERÝ VE KUR’AN DAN ANLADIKLARI VARDIR KÝ, BURADA YANILMA RÝSKÝ BÜYÜKTÜR. Bu yolla ayetleri anlarsak, yazarýn yapabileceði hatalarý bizlerde yaparýz.

Þimdi bu bilgiler ýþýðýnda arkadaþýmýzýn söylediði sözleri deðerlendirelim. Allah ýn söylediklerini meale/tercümeye bakarak Kur’an ý anlamamýzýn mümkün olmadýðýný söylüyor. Hâlbuki meal hiç deðiþikliðe uðratýlmadan, sözlerin/kelimelerin bire bir tercümesi idi. Tabi buna uymadan yapýlan mealler/tercümeler hariç.

Meale bakarak, hüküm çýkaramazsýnýz dediðinde, her þeyden önce bizleri, anlayarak Kur’an ý okumaktan alýkoyar bu düþünce. Madem ben mealden Rabbin ne söylediðini doðru anlayamayacaðým, neden anlayarak okuyayým? ÝÞTE BU DÜÞÜNCE BÝZLERÝN, KUR’AN I ANLAMAMIZA EN BÜYÜK ENGEL OLMUÞTUR.

Önümüze birbirinden farklý mealler konunca insanlar korkmuþ, ürkmüþ ve tedirgin olmuþlardýr. Rabbimiz buna sebep olanlarý elbette affetmeyecektir. Þimdide mealden hüküm çýkaramazsýnýz sözü üzerine düþünelim. Allah sözlerini anlaþýlmayacak, ya da zor anlaþýlacak bir þekilde mi göndermiþte, bizler anlayamýyoruz. YA DA RABBÝMÝZ HÜKMÜNÜ AÇIKÇA VERMEMÝÞTE, BÝZLER MÝ KUR’AN DAN HÜKÜM ÇIKARACAÐIZ? Arapça hiçbir dile tam çevrilemiyor mu Yoksa? Ýþte bu ve buna benzer korkutmalarla, toplum Kur’an ý anlayarak okumaktan uzaklaþtýrýlmýþtýr.

Yapýlan en büyük yanlýþ da, buradan kaynaklanýyor zaten. EÐER ALLAH IN VERDÝÐÝ HÜKÜM AÇIK DEÐÝL DE, ZOR ANLAÞILIR ÝSE, HER KEZ KENDÝNCE HÜKÜMLER VERECEKSE, NASIL OLURDA BU DÝNDE BÝRLÝK VE BERABERLÝKTEN SÖZ EDEBÝLÝRÝZ? ALLAH BÝZLERÝN HÜKÜM ÇIKARMASI ÝÇÝN DEÐÝL, VERÝLEN HÜKMÜ UYGULAMAMIZ VE ANLAMAMIZ ÝÇÝN ÝNDÝRDÝÐÝNÝ SÖYLÜYOR KUR’AN I. YANÝ HÜKMÜ ALLAH, BEN AÇIKÇA KUR’AN DA VERDÝM ZATEN DÝYOR. Arkadaþýmýzýn sözlerinde geçen;

( HÜKÜM orijinalden ancak çýkarýlabilir.)

Bu düþüncenin doðru olduðunu kabul edersek, bütün dünyanýn Arapça bilmesi gerektiði gibi bir zorunluluk çýkar ortaya ki, bu ne akla nede Kur’an ýn, yemin ederek Kur’an ý kolaylaþtýrdým ayetlerine, taban tabana ters düþer. Ýslam dininde bildiðiniz gibi, ruhban sýnýfý yoktur ve her Müslüman bizzat kendisi Kur’an dan sorumludur. Bu durumda tüm dünya halklarýnýn, Arapça öðrenme zorunluluðu doðar. Bu düþünceyi Kur’an a nispet edersek, toplumu Kur’an dan uzaklaþtýrmýþ oluruz ki, ne yazýk ki buna inandýrýlan toplum, Kur’an dan habersiz Ýslam ý yaþýyor.

Bu düþünce yapýsý, Ýslam dininde ruhban sýnýfýnýn oluþmasýna neden oldu. Þimdide dini konularda konuþmak isteyen, Kur’an gerçeklerinden bahseden normal vatandaþlara, DÝNÝ ANLATMAK BÝZÝM ÝÞÝMÝZ, BUNU BÝZLERE BIRAKIN DÝYECEK KADAR, KENDÝLERÝNÝ RUHBAN SINIFININ, ÖZEL KÝÞÝLERÝ ÝLAN ETMÝÞLERDÝR. Bakýn Allah Araplara, neden Arapça bir Kur’an indirdiðini, ne kadar güzel anlatýyor. Zerre kadar düþünen, Rabbin bizlere ne anlatmak istediðini, çok iyi anlayacaktýr.

Fussilet 44: Eðer biz onu baþka dilde bir Kur’an yapsaydýk onlar mutlaka, “Onun ayetleri geniþçe açýklanmalý deðil miydi? BAÞKA DÝLDE BÝR KÝTAP VE ARAP BÝR PEYGAMBER ÖYLE MÝ?” derlerdi….(Diyanet meali)

Demek ki Yüce Rabbimiz, o günkü topluma indirilen ayetlerin iyice anlaþýlmasý ve itaat edilmesi için, o toplumun dilinden indirmiþ Kur’an ý. Yoksa tüm Dünya âlemi Arapça okusun, anlamasa da olur dememiþ. Açýkça amacýn söyleneni anlamak üzerinde düþünmek ve uygulamak, hayata geçirmek olduðu anlaþýlýyor.

Buradan yola çýkarak, her ulus-millet Kur’an ý anladýðý dilden okumalý ve Allah ýn yolundan bizzat imtihanýný yaþayarak yürümelidir. ALLAH IN YEMÝN OLSUN KÝ, KUR’AN I SÝZLER ÝÇÝN KOLAYLAÞTIRDIM DEDÝÐÝ KÝTAP, NASIL OLURDA BAÞKA DÝLLERE ÇEVRÝLMEZ? Bunu Rabbimiz söylemiyor da, birileri bize empoze ediyorsa, bunun amacýný, maksadýný çok iyi düþünmeliyiz. Amaç herkesin Kur’an a müracaatýný kesip, toplumu istedikleri yöne çevirmek ve onlarý amaçlarý doðrultusunda kullanmak olduðu aþikârdýr.

DÜÞÜNEBÝLÝYOR MUSUNUZ, BEÞERÝN YAZDIÐI BÝR KÝTAP, TÜM DÝLLERE DOÐRU BÝR ÞEKÝLDE TERCÜME EDÝLÝYOR, HERKES FAYDALANIYOR AMA ALLAH KATINDAN, TÜM ÂLEME REHBER, YOL GÖSTERÝCÝ OLSUN DÝYE GÖNDERÝLEN EÞÝ BENZERÝ OLMAYAN BÝR NUR, BAÞKA BÝR DÝLE TAM OLARAK ÇEVRÝLEMÝYOR, ÖYLEMÝ DOSTLAR? Bunu nasýl düþünürde, Rabbimize nispet ederiz? Yine verilen cevapta, bakýn nasýl bir yöntemden bahsediliyor.

(BUNU YAPMAK ÝÇÝNDE ÝCTÝHAD YAPACAK KADAR ÝLME SAHÝP OLMAK GEREKÝR.)

Arkadaþýmýzýn söylediklerinden þu anlaþýlýyor. Kur’an ýn muhkem ayetlerini, yani dinin anasý, temeli olan Rabbin açýkça ve her konuda örnekler verdim dediði ayetleri anlamak, öyle herkesin harcý deðil, arkadaþýmýzýn sözlerinden bu anlaþýlýyor. Lütfen dikkat, muhkem ayet diyorum. Müteþabih ayet çok farklý. Müteþabih ayetler, dinin temellerinden bahseden, dine hüküm koyan ayetler deðildir, Ýlmi konular ve anlamlarý zamanla ortaya çýkacak, anlaþýlacak ayetlerdir. O konuya girmek istemiyorum.

Þunu düþünemiyoruz, okulda eðitim görürken, bizlere anlayabileceðimiz seviyede kitaplar verilirken, Allah katýndan imtihan olduðumuz kitap için, bu kitabý herkes anlayamaz diyebiliyoruz. Böyle bir adaletsizliði, nasýl oluyor da düþünmeden Yaradan a nispet ediyoruz, doðrusu anlayamýyorum. Bana cevap veren kardeþimiz, Kur’an ile beþeri bir kitabý kýyaslýyor ve bakýn nasýl bir örnek veriyor.

(BÝR TIP KÝTABÝNÝ OKUYARAK, AMELÝYATA GÝREMEZSÝNÝZ. TÝP FAKÜLTESÝNÝ BÝTÝRMENÝZ, DOKTOR OLMANIZ GEREKÝR.)

Dikkat ederseniz, Allah ýn kelamý KUR’AN ile beþerin ilmi kitaplarý ayný kefeye konarak karþýlaþtýrýlýyor delil aranýyor. Allah ýn, hadi bir benzerini getirin diye meydan okuduðu kitap ile herkesin sahip olamayacaðý bir ilmi karþýlaþtýrýp, kendi inançlarýna delil aranmakta. Ne yazýk ki din, bu ve buna benzer örneklerle, birilerinin tek eline alýnmaya çalýþýlmýþ, topluma dini konularda araþtýrma sahasý býrakýlmamýþtýr. Allah ýn kitabýyla, toplumun arasýna duvar örenlere böyle korku salýnmýþ ve sakýn sen anlamaya kalma, günaha girersin mantýðý yerleþtirilmiþtir. ELBETTE HERKES DOKTOR, MÜHENDÝS OLAMAZ. AMA HERKES ALLAH IN KELAMINI ANLAMAK VE HAYATINA GEÇÝRMEK ZORUNDADIR. ALLAH BÝZLERÝ, ANLAYAMAYACAÐIMIZ BÝR KÝTAPTAN ASLA ÝMTÝHAN ETMEZ.

Günümüzde eðitim þekillerinden biriside, uzaktan eðitimdir. Birçok genç bu yolla meslek sahibi olur, diplomalar verilir. Bunlarý görmezden gelip, iþi yokuþa sürmek ve dini zorlaþtýrmak adýna verilen bu örnekler, Dini tek ellerinde tutmaya çalýþan, ayetleri kendi heva ve heveslerine alet edenlerin þaþkýnlýklarýdýr. Lütfen uyanýk olalým. Sizlere son olarak bir ayet daha hatýrlatmak istiyorum. Bakýn Allah Kur’an için ne diyor.

Enbiya 10; Andolsun, size öyle bir kitap indirdik ki SÝZÝN BÜTÜN ÞEREF VE ÞANINIZ ONDADIR. Hâlâ aklýnýzý kullanmayacak mýsýnýz? (Diyanet meali)

Allah bizlere, bütün þan ve þerefiniz Kur’an dadýr diyor, ama birileri böyle bir nur için, herkes onu nuru anlayamaz diyebiliyor. Ama okumaya yönlendirdikleri beþeri kitaplarý, her ne hikmetse anlayabiliyoruz. Bu nasýl bir mantýk, bu nasýl bir anlayýþ ki, Allah ýn gönderdiðini bizler anlayamýyoruz, ama sorumlu oluyoruz. Birileri çýkýyor ve ben sizlere ayetleri en doðru þekilde anlatýrým, diyenlere inanabiliyoruz.

Karar sizlerin. Elimizde Allah ýn nuru apaçýk duruyor. Okuyanýn gönül gözleri açýlacak ve tüm gerçekleri görecektir. Buna gönülden emin olunuz lütfen. Okumayana ben anlayamam diyene, sözümüz yok. Hepimiz yaptýklarýmýzýn hesabýný vereceðiz.

Saygýlarýmla
    Haluk GÜMÜÞTABAK
    MUHTAR34 Bunu beðendi.

MUHTAR34 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)

Uye No : 23387

Uydu Alýcýsý

REDLINE TS 5000 

Fi tarihinde, Türkiye gazetesinin bedava verdiði takvimin bir yapraðýnýn arkasýnda yazan,,, Kuran ý tek baþýnýza okumayýn,, diye öðüt veren cümlesi aklýma geldi.Güzel bir paylaþým.
    Allahýn açýk Kuran ý anlayasýnýz diye dilinizde indirdim ayetine raðmen hala bazýlarýnýn çýkýpta, siz boþverin onu, anlamazsýnýz, illaki Ýslamiyette olmayan ruhban sýnýfý ne derse onu yapýn anlamýnda propaganda yapmalarýna nasýl bir sýfat yakýþtýrýlmalý bilmiyorum.Biz sýradan insanlar doðru anlýyamýyoruzda sanki içtihat yapacak kadar ilme sahip olanlar doðru anlýyor kuraný öyle mi? Doðru anlýyorlarda niye 4-5 tane ayrý mezhep çýkmýþ?Her mezhepte sürüsüne bereket tarikat niye çýkmýþ kardeþim. Demekki onlarýnda her biri farklý anlamýþlar ve farklý yorumlar getirmiþler.Yani onlardanda umut yok.
    Tabi asýl mesele, asýl maksat, islamda olmayan ama adý konmadan yaratýlmýþ ruhban sýnýfýna iþ çýksýn,onlarda ekmek yesin, bu ruhban sýnýfý marifetiyle de müslümanlar koyun gibi güdülsün. Meselenin özü budur.
    Öte yandan yine Allahýn, sarhoþken ne dediðinizi bilene kadar namaza yaklaþmayýn ayetine raðmen hala arapça dualarla namaz kýlýnmasýda yanlýþtýr bence.Bu ayette mesele sarhoþluk gibi gözükebilir bir çoðu insana lakin, aslýnda mesele, ne dediðini bilmektir.Sarhoþken ne dediðini bilmediðin için kýldýðýnýz namazýn kimseye faydasý yoktur demektir.Peki sarhoþ deðiliz, lakin arapça ayet ve sureler okuduðumuz için yine ne dediðimizi bilmiyoruz aslýnda.Sizce bir farký var mý?

Aetius sezar - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)

Uye No : 59626

Uydu Alýcýsý

9672premier 

edit edit

furkanz - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)

Uye No : 36505

Uydu Alýcýsý

redline ts7500 hd . Dreambox 800 HD 

Bu sezar denilen yaratigin yazisini okuyan bir yetkili yokmu sitede ?

memoli1478 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)

Uye No : 9088

Uydu Alýcýsý

HEPSÝ 

gerekli iþlem yapýlmýþtýr sizlerden ricam böyle durumlar olduðunda özelden pm atýn
    furkanz, hakki037, Musa0124, reco03 Bunu beðendi.
    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

hakki037 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)

Uye No : 39225

Uydu Alýcýsý

sungate titan 

teþekkürler anýnda müdahaleniz için 🙏🏻
    furkanz, Musa0124 Bunu beðendi.

hakki037 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)

Uye No : 39225

Uydu Alýcýsý

sungate titan 

Alýntý hakki037 Nickli Üyeden Alýntý
    teþekkürler anýnda müdahaleniz için 🙏🏻
    aslýnda sorumluluk biraz da bize düþüyor , yönetim her yazýlaný anýnda göremeyebiliyor , burada bize düþen küfür , hakaret , argo , din , dil , ýrk , dünya görüþü ve manevi deðerlere dil uzatýlan mesajlarý anýnda yönetime bildirmek , en azýndan bu sorumluluðu üzerimize almak yada insiyatifi kullanmak zorundayýz diye düþünüyorum , razý olmadýðýnýz yada haksýzlýða uðradýðýnýz bir konuyu lütfen hemen yönetime bildirin .
    Musa0124, reco03 Bunu beðendi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanýcýlar

Þu an 1 kullanýcý var. (0 üye ve 1 konuk)