Milli Güvenlikte Pardus Dönemi Başlıyor

Milli işletim sistemi olarak ön plana çıkan Pardus güvenlik alanında da kullanılmaya başlanacak.

Türkiye'de geliştirilen ve şu anda kullanıma sunulan Pardus, giderek daha fazla ilgi görmeye başlarken yapılan son açıklamalarda milli işletim sisteminin artık savunma sanayinde de kullanılacağı belirtildi.
Linux alt yapısı üzerine kurulan Pardus, önemli özelliklere sahip olurken yapılan açıklamalar milli güvenlik konusunda önemli gelişmelere işaret etti. Konuyla ilgili resmi Açıklamalar HAVELSAN genel müdürü Ahmet Hamdi Atalay tarafından yapılırken yeni yapılacak geliştirmelerde Pardus’un çok önemli bir avantaj sağlayacağı ve bu avantaj ile birlikte daha iyi bir şekilde gelişim sağlayabileceği belirtildi.
Lisans Maliyetleri Düşecek
Milli işletim sisteminin en önemli özelliklerinden bir tanesi de lisans maliyetlerinin düşürülecek olması. Genelde Windows işletim sistemleri üzerinden yapılan bilgisayar otomasyonlarının lisanslama ücretleri dahi oldukça yüksek bir maliyet getirirken, tüm bu faaliyetler ülke dışına sermaye gitmesine neden oluyordu. Türkiye ekonomisi için olumsuz bir durum yaratılsa da Pardus seçimi ile birlikte artık lisans ücretlerinin yurt dışına gidecek olmaması ve lisanslama işlemlerini milli yazılım üzerinden gerçekleştirilmesi işlerde de hızlı bir çözüm sunacak. Ekonomik anlamda da büyük bir avantaj sağlayacak olan Pardus bu bakımdan geleceğe yönelik önemli bir imkan sunuyor.