Merhaba arkadaşlar,bu uydu işleriyle ilgilenmeye kim nasıl başladı.Herkezin bir anısı vardır,kısaca buraya yazarsak hen stras atmış olurus hende nostalji yapmış oluruz. Ben 1997 yılında çatılarda tek tük çanak anten görmeye başladığmda,kendi kendime dedim millet dünyayı seyrediyor bense sepet antenle 5-6 kanal izliyorum,bir ay sonrada bende bir next analıg uydu aldım tek çanak, çanak ayarı için usta geldi nasıl ayar yaptığnı gördüm,sonra cihazın arka panelinde bir anahtar vardı (çıt çıt) sağ tarafta mag sol tarafta normal yazıyordu merak edip uydu cihazı satanlara sordum.Dediler ki D2 MAG PHİLİPS dekoder varmış thor uydusundan meşur TV 1000 kanalını açıyormuş 1.5 metrelik çanakla,o dekoderi de aldım 3 yıl sonra analog bitti dijitall dijital yayın çıktı,ilk dijital cihazım amstrat tı ve emusu vardı,toplam st ve hd cihaz 12 tane deiştirmişimdir,linux ve android cihazda kullandım amma onlara hiç alışamadım,şu an redline ts4000 plus ve ts100 cihazlar kullanıyorum ve memnunum.uydu cihazlarına verdiğm parayla şu an tüplü bir reno 9 brodway alırdım