DUYURU PANOSU
FORUMUMUZDA TİVİBU, D-SMART ,DİGİTURK-BEİN KANALLARI YERLİ - YABANCI PLATFORMLARLA İLGİLİ ,KART PAYLAŞIMI ,İPTV ,SERVER PAYLAŞIMDA BULUNMAK,HACK İLE KONULAR ve SPONSORLARIMIZ DIŞINDA HERHANGİ BİR ÜRÜN SATIŞI YAPMAK YASAKTIR 

İletişim

WHATSAPP +905354035843

ERK@L

onlineuydudestek@gmail.com

NOTICE Bilgilendirme : Bu konu 2603 gün önce başlatıldı . Konu başlangınç tarihi güncel değilse Konu güncelliğini yitirmiş yada bu konu ile ilgili son cevap yazılmış olabilir. Eğer yazınız doğrudan bu konu ile ilgili değil ise yeni bir konu başlatmanızı tavsiye ederiz....

http://img.tamindir.com/ti_e_ul/muratuzunnet/h/milli-yazilimimiz-pardus-nedir-adi-nereden-gelmektedir-kullanmak-isteyenler-ne-yapmali-manset_640x360.jpg Hayatımızın olmazsa olmazı haline gelen bilgisayar teknolojisi, askeri alanda da devletlerin en önemli silahı. Çok büyük lisans bedelleriyle sunulan ve kapalı kaynak koduna sahip olduğu için bir takım riskleri bünyesinde barındıran Windows, Mac OS gibi yazılımlara alternatif olarak TUBİTAK'ın girişimi olan Milli İşletim Sistemi "Pardus"

Bu konu 7858 kez görüntülendi 2 yorum aldı ...
Pardus İşletim Sistemi Hakkında önemli detaylar 5,00 7858 Reviews

Konuyu Değerlendir: Pardus İşletim Sistemi Hakkında önemli detaylar

5 üzerinden 5,00 | Toplam: 1 kişi oyladı ve 7858 kez incelendi.

usta_399 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Uye No : 29011

Uydu Alıcısı

Nexstar 

new Pardus İşletim Sistemi Hakkında önemli detaylar

Hayatımızın olmazsa olmazı haline gelen bilgisayar teknolojisi, askeri alanda da devletlerin en önemli silahı. Çok büyük lisans bedelleriyle sunulan ve kapalı kaynak koduna sahip olduğu için bir takım riskleri bünyesinde barındıran Windows, Mac OS gibi yazılımlara alternatif olarak TUBİTAK'ın girişimi olan Milli İşletim Sistemi "Pardus" hakkında önemli hususları yazımızda ele aldık.

Milli Yazılım Pardus Nedir?

Kişisel bilgisayar kavramının dillendirilmeye başlandığı 80 ve 90'lı yıllarda, işletim sistemi ayağında Windows ve MAC OS dışında alternatif bulunmuyordu. Bu sistemler kapalı kaynak koduna sahip olup, belli bir lisans ücretiyle sunuluyordu. 5 Ekim 1991'de Linus TORVALDS'ın "Linux" adlı projesiyle teknoloji dünyası "özgür yazılım" kavramıyla tanıştı.

2003 yılında bütününe müdahale edilebilinen ve milli bir yazılım için kolları sıvayan TUBİTAK, insanlığın ortak malı olan Linux çekirdeği üzerine Pardus projesini duyurdu.

Pardus İsmi Nereden Geliyor? Pardus'un Avantajları Neler?

İşletim sisteminin adı Anadolu Parsı olarak da bilinen Panthera Pardus'dan geliyor. Sistem açılışında ve varsayılan duvar kağıtlarında Anadolu Parsı Pardus'un çizimlerini görüyoruz. Pardus'un en önemli avantajı, insanlığa ait olan (GPL "General Public Licence" - Genel Kamu Lisansı) açık kaynaklı Linux çekirdeği üzerine inşa edildiği için "ücretsiz" olması.

Virüsler etki etmediği için yüzlerce liralık lisanslarla antivirüs yazılımlarına da ihtiyaç duymayan Pardus, Windows gibi çok büyük sistem gereksinimlerine de ihtiyaç duymuyor. Hemen hemen her sisteme sorunsuzca kurulabilen Pardus, bilgisayarınıza takılan donanımları hemen tanıyarak driver(sürücü) yazılımlarına da ihtiyaç duymuyor.

Pardus'u Kullanmak İçin Windows'tan Vazgeçmek Zorunda Mıyız?

Tabii ki hayır. Pardus'un en güzel nimetlerinden birisi de GNU GRUP adlı güzel bir aracı içinde barındırması. Bu araç, bilgisayarımızın ilk açılışında sabit diskimizin her bölümünü ayrı ayrı tarayıp burada yüklü bulunan sistemleri tanıyabiliyor. Örneğin C:\ bölümünde Windows işletim sistemimiz varsa Pardus'u D veya E bölümüne kurmamız gerekiyor. GNU Grup, bilgisayarımız ilk açılışta "Windows ile mi yoksa Pardus'la mı başlayayım?" diye soruyor ve böylece her iki sistemi de sorunsuzca kullanabiliyorsunuz.

Windows'un açılmayacak kadar zarar gördüğü durumlarda Pardus üzerinden Windows'u onarabilecek olmanız da büyük bir nimet!

Pardus'a Yönelik Eleştiriler

Günümüzde onlarca hatta yüzlerce resmi/gayri resmi Linux dağıtımı bulunmakta. Bunların içerisinde deyim yerindeyse kalburüstü olan dağıtımlar ise pek az (Ubuntu, Cent OS, Linux Mint gibi). Milli işletim sistemimiz Pardus'ta bu noktada adını duyurmak için çok çalıştı.

Özellikle 2009 sürümüyle beğeni toplayan Pardus projesi Kaptan, PiSi gibi yenilikleriyle umut vaat ediyordu. Akıllı tahtalarla uyum sağlamadığı iddia edilerek projenin geçmiş kazanımlarından vazgeçildi ve farklı bir sürümü duyuruldu. Çıkarılan bu sürümün popüler Linux dağıtımı olan Debian'nın birebir aynısı olması ve bir çırpıda eski kazanımlardan vazgeçilmesi sert eleştirilere sebep oldu.

Pardus'u Nasıl Edinebiliriz?

Türkiye'nin en büyük teknoloji portalı Tamindir'den sorunsuzca Pardus yükleme kalıbını (iso) edinebilirsiniz. İndirdiğiniz kalıbını Ashampoo gibi araçlarla DVD'ye yazdırıp kurulum işlemine başlayabilirsiniz. Eğer bu işlem için DVD kullanmak istemiyorsanız Unetbootin yardımıyla boş bir USB Bellek ile de Pardus kurulumu için kolları sıvayabilirsiniz!

İndir

Pardus

Ücretsiz Türk İşletim Sistemi

İndir

Ashampoo Burning Studio

CD, DVD, Blu-ray Yazdırma Stüdyosu

İndir

UNetbootin

Basit USB Boot Programı

Uydu Alıcısı

Nexstar 

Pardus nedir?

Pardus; 2003 yılında temelleri atılan milli işletim sistemi olan, Türkiye'de TÜBİTAK-UEKAE tarafından geliştirilen, özgür, hızlı kurulabilen, kolay kullanılır, çoklu dil içeren, bilgisayar kullanıcılarının temel masaüstü ihtiyaçlarını gidermek üzere halihazırdaki linux dağıtımlarının üstün taraflarını kullanan; kurulum, yapılandırma ve kullanım kolaylığı sağlayan açık kaynak bir işletim sistemidir. Pardus'un bugüne kadar yayınlanmış 5 ana sürümü ve 9 ara sürümü mevcuttur. Bunlara ek olarak 2 kurumsal sürümü vardır.
    Pardus'un özellikleri nelerdir?

1- Açık kaynaklıdır.
    2- GPL lisanslıdır.
    3- Özgürdür.
    4- Adını Anadolu panterinin isminden alır.
    5- TÜBİTAK-UEKAE tarafından gerçekleştirilen bir işletim sistemidir.
    Pardus'un bileşenleri nelerdir?

1- YALI (Yet Another Linux Installer): Pardus ve paketlerin kurulumu için kurulum yazılımı
    2- ÇOMAR (Configuration Manager): Yazılımların uyumu için yapılandırma yöneticisi
    3- PİSİ (Packages Installed Successfully as Intended): Paketlerin kurulumu / kaldırılması için paket yönetim sistemi
    4- TASMA: Kullanıcının sisteme dair ayarları değiştirebildiği uygulama
    5- Zemberek – Pardus: Türkçe yazım denetimi
    6- Müdür: Gelişmiş donanım tanıma sistemi
    7- Kaptan: Masaüstü yapılandırması
    8- KDE: Masaüstü denetimi
    9- OpenOffice: Ofis uygulamaları
    Pardus'un sistem gereksinimleri nelerdir?

1- 800 mhz Intel veya amd işlemci (en az 1200 MHz önerilir).
    2- 256 MB RAM (512 MB önerilir).
    3- En az 4GB boş alana sahip harddisk.
    4- Pardus hizmetlerine ve kaynaklarına ulaşmak için internet bağlantısı.
    Neden Pardus kullanmalıyım?

1- Özgürdür.
    2- Türkçedir.
    3- Virüslere geçit vermez.
    4- Hızlı kurulur.
    5- Kolay kullanılır.
    6- Her şey yazılım dahildir.
    7- Özelleştirilebilir.
    8- Şeffaftır.
    9- Çoklu dil desteği.
    10- Eğlencelidir.
    Pardus hangi donanımları desteklemektedir?

Sisteminizin Pardus için uygun olup olmadığını denetleyebildiği donanımları Dış bağlantılar başlığı altındaki Pardus Donanım Uyumluluk listesi linkinden bakabilirsiniz.
    Pardus’u nasıl deneyebilirim?

Pardus’u bilgisayarınıza kurarak ya da Çalışan sürümüyle sabit diskinize hiç dokunmadan deneyebilirsiniz.
    Pardus hem optik diskler üzerinde hem de usb bellek ve disklerde çalışabilir.
    Sisteminizin BIOS yazılımında belirlenen açılış sırasını Pardus kullanacağınız optik sürücü ya da USB bağlantısı önce olacak şekilde ayarlamanız gereklidir. Yeni bilgisayarların çoğu açılış sırasında bir tuşla (bir çok masaüstü bilgisayarda F8 bu işi görür) bu sırayı değiştirebilmenizi sağlar.
    Pardus'u dış bağlantılar başlığı altındaki linklerden indirebilirsiniz.
    Pardus'un en sürümleri hangileridir?

1- Kurumsal sürüm olarak: Pardus Kurumsal 2
    2- Kişisel sürüm olarak: Pardus 2011.2 Cervus elaphus

Uydu Alıcısı

Nexstar 

Pardus Nedir?
    Pardus; 2003 yılında temelleri atılan milli işletim sistemi olan, Türkiye’de TÜBİTAK-UEKAE tarafından geliştirilen, özgür, hızlı kurulabilen, kolay kullanılır, çoklu dil içeren, bilgisayar kullanıcılarının temel masaüstü ihtiyaçlarını gidermek üzere halihazırdaki Linux dağıtımlarının üstün taraflarını kullanan; kurulum, yapılandırma ve kullanım kolaylığı sağlayan açık kaynak bir işletim sistemidir.

1-İlk ekran karşınıza gelen kurulum dilini seçiyoruz.

2-Daha sonra kurulum işlemine başlıyoruz ve ilk sıradaki seçeneği seçiyoruz

3-Şartları anladım ve kabul ediyorum seçeneğini işaretliyoruz.

4-Cd de bir arıza olup olmadığını kontrol ediyor.

5- Klavye seçimi yapıyoruz.

6-Ülkemize göre tarih saat ayarlarınız yapıyoruz.

7-Bu aşamada disk bölümlendirilmesi yapılaması grekmektedir. Bilgisayarınızda önemli veriler var ise burada ki seçenekten en alttakini seçerek size uygun olan disk bölümlendirmesi yapabilirsiniz.

8-Disk bölümlendirmesi yapınız.

9-Ön tanımlama aşamasını seçiniz

10-Burada herhangi bir hata yada yanlıs yapmıssanız kontrol edebilir ve geriye dönüp düzeltebilirsiniz.Bu aşama kurulumdan önce son aşamadır dikkatli kontrol ediniz.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)