A.V.M’ler Açıldı

Efendim açıldı A.V.M’lerimiz. Bütün ülke bunu bekliyormuş meğerse.
Nasıl bir kuyruktur bu, ben önce her şey bedava zannettim.
Nasıl bir yokluktan çıkmışız, hangi elzem ihtiyaç giderilmek istendi?
Hangi yaşam malzemesi içinde bulunduğumuz salgını bile göz ardı edecek kadar elde edilmesi gereken bir şeydi.
Bu soruların elbette mantıklı bir cevabı yok.
Şimdi gelelim dilimizin söylediği ve gönlümüzden geçenlere.
Bazılarını kurcalayalım
Dilimizin söylediği: bu yaz seyahat kısıtlaması kaldırılır mı?
Gönlümüzden geçen: ben her sene öğlen paydosunu bile hafta sonuna eklenmesi ile beraber soluğu tatilde orada burada alırdım şimdi ne olacak gidebilecek miyim?
Dilimizin söylediği: bayramda normale döner miyiz?
Gönlümüzden geçen: ben her bayram ne büyükleri ziyaret ne bayramlaşma ne el öpme ne de el öptürme gibi bir adeti son 25 senedir hiç yapmadım. Aslında nasıl yapılıyor unuttum. Benim bayramdan tek anladığım yazlığıma gidip kendimi izole edip değil telefonla bile olsa büyüklerimi aramak, beni arayan küçüklerime bile geri dönüş yapmayıp telefonu dahi açmayan birisiyim. Telefonu evde unuttum diye bahanem bile senelerdir işe yaradı. Şimdi bayramda seyahat kısıtlaması kaldırılmazsa benim bu düzenim bozulacak ben ne yapacağım?
Dilimizin söylediği: oteller açılacak mı? Ekonomi bir şekilde dönmesi gerekiyor.
Gönlümüzden geçen: ekonomi falan umurumda değil. Ben nerede tatil yapacağım? Nerede kalacağım? Havuzdan, denizden bulaşır mı diye sorduk birçok soru anlamadınız mı halâ esas ne demek istediğimizi.
Kuaförler tam kapasite çalıştı. Berberler demiyorum. Erkeklerin çoğu ayda ya da iki ayda bir gittikleri berberlere zaten bir daha saçı uzamadan uğramıyor. Ve erkeklerin %50’si sakal tıraşını evde kendisi oluyor. Ama bayan kuaförleri bir açıldı, efendim ne sosyal mesafesi ne salgını, dün esmer olanların hepsi sarışın geziyor bugün. (Ha bu arada çevremizde güzel diye bildiğimiz nice kadının aslında ne kadar çirkin olduğunu da gördük) Derdiniz sıkıntınız neydi anlayamıyorum. Güzel ve karizmatik görünmek mi? İki tel beyaz olan saçını boyatmasan ne kaybederdin. Ne kadar karizmatik yapar seni biraz boya? Peki yoğun bakımda boğazına hortum sokulu bir vaziyette suratında solunum cihazı daha mı karizmatik olacaksın?
Daha önceki yazımda da belirttiğim gibi bu salgın bize aslında çok fazla bir şey katmadı. İbret falan da alacağımız yok. Tek umudum kitap okuyan insan sayımızın artmış olabileceği ihtimali.
Sevgiyle kalın.