DUYURU PANOSU
FORUMUMUZDA TİVİBU, D-SMART ,DİGİTURK-BEİN KANALLARI YERLİ - YABANCI PLATFORMLARLA İLGİLİ ,KART PAYLAŞIMI ,İPTV ,SERVER PAYLAŞIMDA BULUNMAK,HACK İLE KONULAR ve SPONSORLARIMIZ DIŞINDA HERHANGİ BİR ÜRÜN SATIŞI YAPMAK YASAKTIR 

İletişim

WHATSAPP +905354035843

ERK@L

onlineuydudestek@gmail.com

NOTICE Bilgilendirme : Bu konu 1416 gün önce başlatıldı . Konu başlangınç tarihi güncel değilse Konu güncelliğini yitirmiş yada bu konu ile ilgili son cevap yazılmış olabilir. Eğer yazınız doğrudan bu konu ile ilgili değil ise yeni bir konu başlatmanızı tavsiye ederiz....

Dolandırıcılık Bu günkü konu başlığımız dolandırıcılık. Gerek telefonla olsun gerek yüz yüze toplumumuzda birçok kişi dolandırıcıların ağına düşüyor ve belki de yıllar boyunca yapmış olduğu birikimleri, emeklilik ikramiyesini, belki bir yakınının veya kendisinin tedavi masraflarını bu dolandırıcılara kaptırıyor. Peki ama neden? Cahilliğinden mi? Hayır. Bu ülkede profesörler bile bu dolandırıcıların ağına bir şekilde düştü. Dolandırıcıların çok fazla akıllı olduğundan mı? Hayır. Ülke

Bu konu 6672 kez görüntülendi 2 yorum aldı ...
Dolandırıcılık 6672 Reviews

Konuyu Değerlendir: Dolandırıcılık

5 üzerinden | Toplam: 0 kişi oyladı ve 6672 kez incelendi.

cevyapan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Uye No : 56768

Uydu Alıcısı

Next Machina 3D 

Standart Dolandırıcılık

Dolandırıcılık
    Bu günkü konu başlığımız dolandırıcılık. Gerek telefonla olsun gerek yüz yüze toplumumuzda birçok kişi dolandırıcıların ağına düşüyor ve belki de yıllar boyunca yapmış olduğu birikimleri, emeklilik ikramiyesini, belki bir yakınının veya kendisinin tedavi masraflarını bu dolandırıcılara kaptırıyor.
    Peki ama neden?
    Cahilliğinden mi?
    Hayır.
    Bu ülkede profesörler bile bu dolandırıcıların ağına bir şekilde düştü.
    Dolandırıcıların çok fazla akıllı olduğundan mı?
    Hayır.
    Ülke genelinde en büyük vurgunu vuran çiftlik bank sahibi ve geçmişteki en büyük dolandırıcı olan Sülün Osman bile ortalama bir zekâya sahip insanlardı.
    O zaman gene soralım. Peki ama neden?
    Bu insanlar neden dolandırılıyor?
    Cevap basit aslında, zaaflar. Evet zaaflar, her iki tarafında zaafları var. Hem dolandıranın hem de dolandırılanın zaafları ortak bir noktada buluştuğu zaman bu dolandırıcılık olayı vuku buluyor.
    Nedir bu zaaflar?

1. Para. Her insanın birçok zaafı olabilmesi ile beraber konumuzdaki ortak zaaf para.

Hem de kolay para.
    Birkaç örnekle açıklamaya çalışalım.
    Akşam fakir ya da orta halli yatayım, sabah zengin uyanayım. Öğlene kadar ortalama bir varlık sahibi olayım ama ikindi ezanı okundu mu zengin olayım. Nasıl oluyor bu?
    Birisi çalıyor ansızın kapıyı. Bir şekilde bazı duygularımızı kaşıyarak içeriye girmeyi başarıyor ve gene bazı endişelerimizi kurcalayarak evde var olan altınları istiyor ev sahibinden. Onları bir beze sarıyor ve altınların yanına çakıl taşlarını ekliyor. Ev sahibinden bir bardak su istiyor ev sahibi suyu getiriyor ve eve giren şahıs elindeki bohçayı karanlık bir yere koymasını ve ikindi ezanı okunmadan kesinlikle dokunmamasını telkin ediyor. Ve çakıl taşlarının altına dönüşeceğini söyleyerek evden ayrılıyor. Vakit gelip bohça açıldığında çakıl taşlarının orada, ama altınların yerinde olmadığı fark ediliyor ve kıyamet kopuyor.
    Şimdi bu olayı biraz analiz edelim.
    Önce küçük bir soru.
    O bohçanın içinden gerçekten altına dönüşmüş tahmini iki kilo altın çıksaydı bu kıyamet kopacak mıydı? Elbette ki HAYIR.
    Kimseye bu olaydan bahsedecek miydin (ki onlar da bu nimetten faydalansın) elbette ki gene HAYIR.
    En başına dönelim. Sen evine tanımadığın bir kişiyi almasaydın, bir bardak su isteyen insana evindeki altınları teşhir etmeseydin, hiçbir çaba harcamadan bir servete sahip olamayacağın fikrini besleyip büyütmeseydin, en azından çakıl taşlarını altına çevireceğini iddia eden kişinin senin evine toplu taşımaya bilet basarak geldiğini, lüks bir arabayla gelmediğini akıl edebilseydin bu mağduriyet yaşanır mıydı? Bunun da cevabı elbette ki HAYIR.
    Peki o kişiye diyebildin mi? “İkindi okunana kadar bekle sana altınların yarısını vereyim o kadar iyilik yaptın bana sen de hakkını al” diyemedin / demedin. Çünkü deveyi amuduyla yutmak varken neden paylaşasın. Sen onu dolandırmaya / kandırmaya çalışırken kandırıldın aslında.
    Sülün Osman mahkemede savunma yaparken ifadesi şu şekilde idi:

• Sayın başkan. Ben kimseyi dolandırmadım, kimsenin parasını zorla almadım, hepsi kendi istek ve arzusu dahilinde bana o paraları verdiler. Kimse sabah kuyumcunun önünde elinde bilezikle (aslında sahte) beklerken ve “acil bir borcum var kuyumcu geç açar bu bilezik iki bin beş yüz lira eder, sana bunu bin liraya satayım” dediğim zaman bana “olur mu hiç değeri neyse onu al neden zarar edesin” demedi. İki bin beş yüz liralık bileziği bin liraya alırken arkamdan belki de “enayi” dediler. Kuyumcu açılınca beni kandırıp dolandırdığını düşünenler kimin dolandırıldığını o zaman anladılar. Sonra sayın başkan kimse bana sattığım köprü “madem bu kadar para kazanıyor sen neden satıyorsun? Sen kazansana o kadar parayı” diye de sormadı hepsi beni kandırmaya çalışırken kandırıldı.

İfadelerini kullanmıştı. Tabii ki bu savunma sülün Osman’ı ceza almaktan kurtaramadı. Ama çok ta haksız sayılmazdı.
    Para zaafının özeti: Sen kolay para kazanayım, oturduğum yerden zengin olayım, akşam fakir yatıp sabah servetime servet katmış bir şekilde uyanayım düşüncesini kafandan silip atarsan, kapına bu şekil bir teklif ile gelene “yok kardeşim benim çalışarak kazandığım küçük bir birikim bana yeter sen başka kapıya git” diyebilirsen seni dolandırabilecek birisi var mı? Bunun da cevabı elbette ki HAYIR.
    Gelelim paradan sonraki değer zaafa.

1. Korku ve endişe

Ansızın telefonunuz çalıyor. Karşınızda bir dolandırıcı, tabii ki sizin bundan haberiniz yok.
    Başlıyor kurgu, telefonunuz terör örgütleri tarafından kullanılıyor, banka hesaplarınız ele geçirildi, adınız terör eylemine karıştı, gibi benzer şekilde senaryolar ve birçok kişi bu yalanlara inanıyor akabinde bir şekilde dolandırılıyor.
    Peki ama neden?
    “Savcı, polis, jandarma ve/veya herhangi bir devlet kurumu ya da kolluk kuvveti sizden hiçbir şekilde para istemez” diye defalarca uyarılar yapıldığı halde nasıl bu tuzağa düşülüyor?
    Zamanın birisinde bu yasadışı örgütlerle bir şekilde yolunuz kesiştiyse ya da kesiştiğinden endişe ediyorsanız bu tezgâhın içine düşmeniz kaçınılmaz. Kendinizden eminseniz ve hayatınızın hiçbir döneminde bu şekil bir ilişkiniz olmadıysa zaten bu tuzaklara düşmez ve dolandırılmazsınız.
    Yok eğer yolunuz kesiştiyse o zaman da içgüdülerinizde şu düşünce var demektir.
    “Ben bir suç işledim ama devlet beni yakalamamalı, ben bu işten ceza almamalıyım bir şekilde kanunun arkasından dolaşıp bu işten paçayı yırtmalıyım” yani kısacası devleti dolandırmalıyım.
    Unutmayın dolandırmaya çalışmazsanız dolandırılmazsınız, kandırmaya kalkışmazsanız kandırılmazsınız. Sevgiyle kalın.
    Konu cevyapan tarafından (13.Mayıs.2020 Saat 20:44 ) değiştirilmiştir.

hüseyin22 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Uye No : 4400

Uydu Alıcısı

Sungate 4K 

anlattıklarınızın hepsi insanların başına para hırsından,aç gözlülüğünden,amelsizliğinden ileri geliyor...kazandığıyla yetinmeyip hep daha fazlasını nasıl kolay yoldan elde ederim hırsıyla her tülü çirkefliği,haksızlığı kendindine farz kılanların yaptıkları işler...azınmayacak sayıdaki bu tipleri kamu sekrörü başta olmak üzere özel sektör gıda sektörü ilaç sektörü olmak üzere vesayir toplumu ilgilendiren tüm sektörlerde görebilirsin.....yetim hakkı kul hakkı nasıl yendiğini,milyonlarca vatandaştan toplanan vergilerin nasıl banka sahibi denilen soysuzlarla kamu görevlileri arasında taksim edildiğinin 2000yılı banka krizini görenler,soygunun boyutunun 40 milyar dolar olduğunuda anımsayacaklar...imar bankası off-shor hesaplarına giden para,murat demirelin egebanktan çuval çuval kaçırdığı paraların kameralara yansıması,cavit çağların 180 milyon dolar devletten kredi alıp üstüne yatması...o dönemden hatırlarda kalan yanlız birkaçtanesi...ülke tarihinin en büyük hırsızlığı ve talanı karşısında bugüne kadar hiçbirşey yapılmayıp,çalanın yanına kar kalmış......bizler dürüst vijdanlı allahtan korkan vergisini veren askerliğini yapan vatandaşlar olarak kalmaya devam edeceğiz...çünki bizim fıtratımız hamurumuz bu....isteselerde o kan emici hortumcu ve hırsızlar gibi olamayız...selamlar
    cevyapan, halil-04, VATANDAS Bunu beğendi.

cevyapan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Uye No : 56768

Uydu Alıcısı

Next Machina 3D 

Alıntı hüseyin22 Nickli Üyeden Alıntı
    anlattıklarınızın hepsi insanların başına para hırsından,aç gözlülüğünden,amelsizliğinden ileri geliyor...kazandığıyla yetinmeyip hep daha fazlasını nasıl kolay yoldan elde ederim hırsıyla her tülü çirkefliği,haksızlığı kendindine farz kılanların yaptıkları işler...azınmayacak sayıdaki bu tipleri kamu sekrörü başta olmak üzere özel sektör gıda sektörü ilaç sektörü olmak üzere vesayir toplumu ilgilendiren tüm sektörlerde görebilirsin.....yetim hakkı kul hakkı nasıl yendiğini,milyonlarca vatandaştan toplanan vergilerin nasıl banka sahibi denilen soysuzlarla kamu görevlileri arasında taksim edildiğinin 2000yılı banka krizini görenler,soygunun boyutunun 40 milyar dolar olduğunuda anımsayacaklar...imar bankası off-shor hesaplarına giden para,murat demirelin egebanktan çuval çuval kaçırdığı paraların kameralara yansıması,cavit çağların 180 milyon dolar devletten kredi alıp üstüne yatması...o dönemden hatırlarda kalan yanlız birkaçtanesi...ülke tarihinin en büyük hırsızlığı ve talanı karşısında bugüne kadar hiçbirşey yapılmayıp,çalanın yanına kar kalmış......bizler dürüst vijdanlı allahtan korkan vergisini veren askerliğini yapan vatandaşlar olarak kalmaya devam edeceğiz...çünki bizim fıtratımız hamurumuz bu....isteselerde o kan emici hortumcu ve hırsızlar gibi olamayız...selamlar
    yüreğine sağlık. bu anlattıklarınız dolandırıcılıktan ziyade biraz hortumculuğa giriyor. bunun için bir makale daha yazılabilir elbet. sevgi ile kalın.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)