DUYURU PANOSU
FORUMUMUZDA TÝVÝBU, D-SMART ,DÝGÝTURK-BEÝN KANALLARI YERLÝ - YABANCI PLATFORMLARLA ÝLGÝLÝ ,KART PAYLAÞIMI ,ÝPTV ,SERVER PAYLAÞIMDA BULUNMAK,HACK ÝLE KONULAR ve SPONSORLARIMIZ DIÞINDA HERHANGÝ BÝR ÜRÜN SATIÞI YAPMAK YASAKTIR 

Ýletiþim

WHATSAPP +905354035843

ERK@L

onlineuydudestek@gmail.com

NOTICE Bilgilendirme : Bu konu 1416 gün önce baþlatýldý . Konu baþlangýnç tarihi güncel deðilse Konu güncelliðini yitirmiþ yada bu konu ile ilgili son cevap yazýlmýþ olabilir. Eðer yazýnýz doðrudan bu konu ile ilgili deðil ise yeni bir konu baþlatmanýzý tavsiye ederiz....

Dolandýrýcýlýk Bu günkü konu baþlýðýmýz dolandýrýcýlýk. Gerek telefonla olsun gerek yüz yüze toplumumuzda birçok kiþi dolandýrýcýlarýn aðýna düþüyor ve belki de yýllar boyunca yapmýþ olduðu birikimleri, emeklilik ikramiyesini, belki bir yakýnýnýn veya kendisinin tedavi masraflarýný bu dolandýrýcýlara kaptýrýyor. Peki ama neden? Cahilliðinden mi? Hayýr. Bu ülkede profesörler bile bu dolandýrýcýlarýn aðýna bir þekilde düþtü. Dolandýrýcýlarýn çok fazla akýllý olduðundan mý? Hayýr. Ülke

Bu konu 6668 kez görüntülendi 2 yorum aldý ...
Dolandýrýcýlýk 6668 Reviews

Konuyu Deðerlendir: Dolandýrýcýlýk

5 üzerinden | Toplam: 0 kiþi oyladý ve 6668 kez incelendi.

cevyapan - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)

Uye No : 56768
    Yaþ
    50

Uydu Alýcýsý

Next Machina 3D 

Standart Dolandýrýcýlýk

Dolandýrýcýlýk
    Bu günkü konu baþlýðýmýz dolandýrýcýlýk. Gerek telefonla olsun gerek yüz yüze toplumumuzda birçok kiþi dolandýrýcýlarýn aðýna düþüyor ve belki de yýllar boyunca yapmýþ olduðu birikimleri, emeklilik ikramiyesini, belki bir yakýnýnýn veya kendisinin tedavi masraflarýný bu dolandýrýcýlara kaptýrýyor.
    Peki ama neden?
    Cahilliðinden mi?
    Hayýr.
    Bu ülkede profesörler bile bu dolandýrýcýlarýn aðýna bir þekilde düþtü.
    Dolandýrýcýlarýn çok fazla akýllý olduðundan mý?
    Hayýr.
    Ülke genelinde en büyük vurgunu vuran çiftlik bank sahibi ve geçmiþteki en büyük dolandýrýcý olan Sülün Osman bile ortalama bir zekâya sahip insanlardý.
    O zaman gene soralým. Peki ama neden?
    Bu insanlar neden dolandýrýlýyor?
    Cevap basit aslýnda, zaaflar. Evet zaaflar, her iki tarafýnda zaaflarý var. Hem dolandýranýn hem de dolandýrýlanýn zaaflarý ortak bir noktada buluþtuðu zaman bu dolandýrýcýlýk olayý vuku buluyor.
    Nedir bu zaaflar?

1. Para. Her insanýn birçok zaafý olabilmesi ile beraber konumuzdaki ortak zaaf para.

Hem de kolay para.
    Birkaç örnekle açýklamaya çalýþalým.
    Akþam fakir ya da orta halli yatayým, sabah zengin uyanayým. Öðlene kadar ortalama bir varlýk sahibi olayým ama ikindi ezaný okundu mu zengin olayým. Nasýl oluyor bu?
    Birisi çalýyor ansýzýn kapýyý. Bir þekilde bazý duygularýmýzý kaþýyarak içeriye girmeyi baþarýyor ve gene bazý endiþelerimizi kurcalayarak evde var olan altýnlarý istiyor ev sahibinden. Onlarý bir beze sarýyor ve altýnlarýn yanýna çakýl taþlarýný ekliyor. Ev sahibinden bir bardak su istiyor ev sahibi suyu getiriyor ve eve giren þahýs elindeki bohçayý karanlýk bir yere koymasýný ve ikindi ezaný okunmadan kesinlikle dokunmamasýný telkin ediyor. Ve çakýl taþlarýnýn altýna dönüþeceðini söyleyerek evden ayrýlýyor. Vakit gelip bohça açýldýðýnda çakýl taþlarýnýn orada, ama altýnlarýn yerinde olmadýðý fark ediliyor ve kýyamet kopuyor.
    Þimdi bu olayý biraz analiz edelim.
    Önce küçük bir soru.
    O bohçanýn içinden gerçekten altýna dönüþmüþ tahmini iki kilo altýn çýksaydý bu kýyamet kopacak mýydý? Elbette ki HAYIR.
    Kimseye bu olaydan bahsedecek miydin (ki onlar da bu nimetten faydalansýn) elbette ki gene HAYIR.
    En baþýna dönelim. Sen evine tanýmadýðýn bir kiþiyi almasaydýn, bir bardak su isteyen insana evindeki altýnlarý teþhir etmeseydin, hiçbir çaba harcamadan bir servete sahip olamayacaðýn fikrini besleyip büyütmeseydin, en azýndan çakýl taþlarýný altýna çevireceðini iddia eden kiþinin senin evine toplu taþýmaya bilet basarak geldiðini, lüks bir arabayla gelmediðini akýl edebilseydin bu maðduriyet yaþanýr mýydý? Bunun da cevabý elbette ki HAYIR.
    Peki o kiþiye diyebildin mi? “Ýkindi okunana kadar bekle sana altýnlarýn yarýsýný vereyim o kadar iyilik yaptýn bana sen de hakkýný al” diyemedin / demedin. Çünkü deveyi amuduyla yutmak varken neden paylaþasýn. Sen onu dolandýrmaya / kandýrmaya çalýþýrken kandýrýldýn aslýnda.
    Sülün Osman mahkemede savunma yaparken ifadesi þu þekilde idi:

• Sayýn baþkan. Ben kimseyi dolandýrmadým, kimsenin parasýný zorla almadým, hepsi kendi istek ve arzusu dahilinde bana o paralarý verdiler. Kimse sabah kuyumcunun önünde elinde bilezikle (aslýnda sahte) beklerken ve “acil bir borcum var kuyumcu geç açar bu bilezik iki bin beþ yüz lira eder, sana bunu bin liraya satayým” dediðim zaman bana “olur mu hiç deðeri neyse onu al neden zarar edesin” demedi. Ýki bin beþ yüz liralýk bileziði bin liraya alýrken arkamdan belki de “enayi” dediler. Kuyumcu açýlýnca beni kandýrýp dolandýrdýðýný düþünenler kimin dolandýrýldýðýný o zaman anladýlar. Sonra sayýn baþkan kimse bana sattýðým köprü “madem bu kadar para kazanýyor sen neden satýyorsun? Sen kazansana o kadar parayý” diye de sormadý hepsi beni kandýrmaya çalýþýrken kandýrýldý.

Ýfadelerini kullanmýþtý. Tabii ki bu savunma sülün Osman’ý ceza almaktan kurtaramadý. Ama çok ta haksýz sayýlmazdý.
    Para zaafýnýn özeti: Sen kolay para kazanayým, oturduðum yerden zengin olayým, akþam fakir yatýp sabah servetime servet katmýþ bir þekilde uyanayým düþüncesini kafandan silip atarsan, kapýna bu þekil bir teklif ile gelene “yok kardeþim benim çalýþarak kazandýðým küçük bir birikim bana yeter sen baþka kapýya git” diyebilirsen seni dolandýrabilecek birisi var mý? Bunun da cevabý elbette ki HAYIR.
    Gelelim paradan sonraki deðer zaafa.

1. Korku ve endiþe

Ansýzýn telefonunuz çalýyor. Karþýnýzda bir dolandýrýcý, tabii ki sizin bundan haberiniz yok.
    Baþlýyor kurgu, telefonunuz terör örgütleri tarafýndan kullanýlýyor, banka hesaplarýnýz ele geçirildi, adýnýz terör eylemine karýþtý, gibi benzer þekilde senaryolar ve birçok kiþi bu yalanlara inanýyor akabinde bir þekilde dolandýrýlýyor.
    Peki ama neden?
    “Savcý, polis, jandarma ve/veya herhangi bir devlet kurumu ya da kolluk kuvveti sizden hiçbir þekilde para istemez” diye defalarca uyarýlar yapýldýðý halde nasýl bu tuzaða düþülüyor?
    Zamanýn birisinde bu yasadýþý örgütlerle bir þekilde yolunuz kesiþtiyse ya da kesiþtiðinden endiþe ediyorsanýz bu tezgâhýn içine düþmeniz kaçýnýlmaz. Kendinizden eminseniz ve hayatýnýzýn hiçbir döneminde bu þekil bir iliþkiniz olmadýysa zaten bu tuzaklara düþmez ve dolandýrýlmazsýnýz.
    Yok eðer yolunuz kesiþtiyse o zaman da içgüdülerinizde þu düþünce var demektir.
    “Ben bir suç iþledim ama devlet beni yakalamamalý, ben bu iþten ceza almamalýyým bir þekilde kanunun arkasýndan dolaþýp bu iþten paçayý yýrtmalýyým” yani kýsacasý devleti dolandýrmalýyým.
    Unutmayýn dolandýrmaya çalýþmazsanýz dolandýrýlmazsýnýz, kandýrmaya kalkýþmazsanýz kandýrýlmazsýnýz. Sevgiyle kalýn.
    Konu cevyapan tarafýndan (13.Mayýs.2020 Saat 20:44 ) deðiþtirilmiþtir.

hüseyin22 - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)

Uye No : 4400

Uydu Alýcýsý

Sungate 4K 

anlattýklarýnýzýn hepsi insanlarýn baþýna para hýrsýndan,aç gözlülüðünden,amelsizliðinden ileri geliyor...kazandýðýyla yetinmeyip hep daha fazlasýný nasýl kolay yoldan elde ederim hýrsýyla her tülü çirkefliði,haksýzlýðý kendindine farz kýlanlarýn yaptýklarý iþler...azýnmayacak sayýdaki bu tipleri kamu sekrörü baþta olmak üzere özel sektör gýda sektörü ilaç sektörü olmak üzere vesayir toplumu ilgilendiren tüm sektörlerde görebilirsin.....yetim hakký kul hakký nasýl yendiðini,milyonlarca vatandaþtan toplanan vergilerin nasýl banka sahibi denilen soysuzlarla kamu görevlileri arasýnda taksim edildiðinin 2000yýlý banka krizini görenler,soygunun boyutunun 40 milyar dolar olduðunuda anýmsayacaklar...imar bankasý off-shor hesaplarýna giden para,murat demirelin egebanktan çuval çuval kaçýrdýðý paralarýn kameralara yansýmasý,cavit çaðlarýn 180 milyon dolar devletten kredi alýp üstüne yatmasý...o dönemden hatýrlarda kalan yanlýz birkaçtanesi...ülke tarihinin en büyük hýrsýzlýðý ve talaný karþýsýnda bugüne kadar hiçbirþey yapýlmayýp,çalanýn yanýna kar kalmýþ......bizler dürüst vijdanlý allahtan korkan vergisini veren askerliðini yapan vatandaþlar olarak kalmaya devam edeceðiz...çünki bizim fýtratýmýz hamurumuz bu....isteselerde o kan emici hortumcu ve hýrsýzlar gibi olamayýz...selamlar
    cevyapan, halil-04, VATANDAS Bunu beðendi.

cevyapan - ait Kullanýcý Resmi (Avatar)

Uye No : 56768
    Yaþ
    50

Uydu Alýcýsý

Next Machina 3D 

Alýntý hüseyin22 Nickli Üyeden Alýntý
    anlattýklarýnýzýn hepsi insanlarýn baþýna para hýrsýndan,aç gözlülüðünden,amelsizliðinden ileri geliyor...kazandýðýyla yetinmeyip hep daha fazlasýný nasýl kolay yoldan elde ederim hýrsýyla her tülü çirkefliði,haksýzlýðý kendindine farz kýlanlarýn yaptýklarý iþler...azýnmayacak sayýdaki bu tipleri kamu sekrörü baþta olmak üzere özel sektör gýda sektörü ilaç sektörü olmak üzere vesayir toplumu ilgilendiren tüm sektörlerde görebilirsin.....yetim hakký kul hakký nasýl yendiðini,milyonlarca vatandaþtan toplanan vergilerin nasýl banka sahibi denilen soysuzlarla kamu görevlileri arasýnda taksim edildiðinin 2000yýlý banka krizini görenler,soygunun boyutunun 40 milyar dolar olduðunuda anýmsayacaklar...imar bankasý off-shor hesaplarýna giden para,murat demirelin egebanktan çuval çuval kaçýrdýðý paralarýn kameralara yansýmasý,cavit çaðlarýn 180 milyon dolar devletten kredi alýp üstüne yatmasý...o dönemden hatýrlarda kalan yanlýz birkaçtanesi...ülke tarihinin en büyük hýrsýzlýðý ve talaný karþýsýnda bugüne kadar hiçbirþey yapýlmayýp,çalanýn yanýna kar kalmýþ......bizler dürüst vijdanlý allahtan korkan vergisini veren askerliðini yapan vatandaþlar olarak kalmaya devam edeceðiz...çünki bizim fýtratýmýz hamurumuz bu....isteselerde o kan emici hortumcu ve hýrsýzlar gibi olamayýz...selamlar
    yüreðine saðlýk. bu anlattýklarýnýz dolandýrýcýlýktan ziyade biraz hortumculuða giriyor. bunun için bir makale daha yazýlabilir elbet. sevgi ile kalýn.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanýcýlar

Þu an 1 kullanýcý var. (0 üye ve 1 konuk)