DUYURU PANOSU
FORUMUMUZDA TVBU, D-SMART ,DGTURK-BEN KANALLARI YERL - YABANCI PLATFORMLARLA LGL ,KART PAYLAIMI ,PTV ,SERVER PAYLAIMDA BULUNMAK,HACK LE KONULAR ve SPONSORLARIMIZ DIINDA HERHANG BR RN SATII YAPMAK YASAKTIR 

letiim

WHATSAPP +905354035843

ERK@L

onlineuydudestek@gmail.com

NOTICE Bilgilendirme : Bu konu 149 gn nce balatld . Konu balangn tarihi gncel deilse Konu gncelliini yitirmi yada bu konu ile ilgili son cevap yazlm olabilir. Eer yaznz dorudan bu konu ile ilgili deil ise yeni bir konu balatmanz tavsiye ederiz....

RESSAM VAN GOGH LE SERDAR YILDIRIM Zaman gezgini olarak bir araya geldik. Ben bu hikayenin yazar Serdar Yldrm ve dnyann gelmi gemi en byk ressam olarak ad anlan Hollandal Van Gogh. Paris'te bir mzayede salonunda Van Gogh'un "Kafede Akam" adndaki tablosu satld. Yzden kap ald. Yz on, yz yirmi derken, iki yz milyon dolara alc buldu. Van Gogh her pey srte vay be, vay be dedi, durdu. Ben: " Sayn Van Gogh, bu bir dnya rekoru. Bugne kadar hibir ressamn

Bu konu 3187 kez grntlendi 14 yorum ald ...
Serdar Yldrm Hikayeleri 3187 Reviews

Konuyu Deerlendir: Serdar Yldrm Hikayeleri

5 zerinden | Toplam: 0 kii oylad ve 3187 kez incelendi.

Sayfa 2/2 lk ... 2
    Serdar Yldrm - ait Kullanc Resmi (Avatar)

Uye No : 67683
    yelik tarihi
    21 Temmuz 2023

Uydu Alcs

dark 

Post Serdar Yldrm Hikayeleri

RESSAM VAN GOGH LE SERDAR YILDIRIM
    Zaman gezgini olarak bir araya geldik. Ben bu hikayenin yazar Serdar Yldrm ve dnyann gelmi gemi en byk ressam olarak ad anlan Hollandal Van Gogh. Paris'te bir mzayede salonunda Van Gogh'un "Kafede Akam" adndaki tablosu satld. Yzden kap ald. Yz on, yz yirmi derken, iki yz milyon dolara alc buldu. Van Gogh her pey srte vay be, vay be dedi, durdu.

Ben: " Sayn Van Gogh, bu bir dnya rekoru. Bugne kadar hibir ressamn tablosu bylesine astronomik fiyata satlmad. "
    Van Gogh: " Arkada, bilmem inanr msn, ben birka tablomla birlikte bu tablomu da mahalle bakkalna brakmtm. Tanesine on gulden dersin demitim. O zamanlar on gulden iki dolar ediyordu. Tablolar alan olmad. Biri satlsa zeytin, peynir ve ekmek alacaktm. Zaman bana ok zalim davrand. Yetenek var ama asn, brak Van Gogh'un akl kasn. ldrmak iten deil. "
    Ben: " Sayn Van Gogh, siz ortaya ksanz, ben bu tabloyu yapan ressam Van Gogh'um deseniz. Tablonuzu satn almak iin, fiyat artran u dolar milyonerleri, size yz dolar ba yapmazlar. "
    Van Gogh: " Sen de abarttn ama yz dolar vermezlermi? Ben de elli dolar isterim. Vermezlerse intihar ederim. "
    Van Gogh mzayede salonunun orta yerine kt. Ellerini havaya kaldrd. Kendini tantt. Salondakilerin az ak kald. Doru dediler, bu Van Gogh. Rica etsem bana elli dolar verebilir misiniz? dedi. Balar ne eildi.
    " Neden ama ? " dedi, Van Gogh. " Herkes bir dolar verse elli dolar toplanr. Bana kar bu cimrilik neden? "
    Sessizlik bir sre devam etti. Sonunda n srada oturan bir holding sahibi, imdi size o paray verirsek hayatn skntsndan kurtulur, rahatlarsnz. Bir daha bylesine st dzeyde resimler yapamazsnz diye endie ediyoruz, dedi.

Serdar Yldrm ayaa frlad ve gr sesiyle haykrd: " Hayr, " dedi. " Yalan sylyorsun. Van Gogh yaarken parasal yardm yaplsayd ok daha st dzeyde, ok daha kaliteli resimler yapard. O zamann insanlar, naslsa bu da tekiler gibi tarihin karanlklar arasnda kaybolup gider, diyerek yardm etmediler. Kim bilir nice ressam, heykeltra, yazar, air, sporcu, besteci ve dier sanatsal ura iinde olanlar karanlklarda kaybolup gitti. Binde bir byle kaybolmayanlardan biri olan Van Gogh'un eseri milyon dolara satlyor. Siz aslnda insanln geleceini satyorsunuz ve gelecek yok oluyor, bunu fark edemiyor musunuz? "

Serdar'n haykrna cevap veren olmad. Mzayede salonunda birka dakika sonra iki adam kalmt. Sessizlii Van Gogh bozdu: " Sen hakl ktn Serdar, intihar etmeye gidiyorum. "
    Serdar: " Dur Van Gogh. Yl 2018. Senin kadar olmasa da ben de zor durumdaym. Bir i bulmaya kalksam, hikaye yazma iini brakmam gerekir. Otuz drt yllk bir uratan vazgeemem. Bak ben intihar etmem, sen de intihar etme. "
    Van Gogh: " O zaman gel beraber intihar edelim. "
    Serdar: " Hayr. intihar yok. Aclara birlikte gs gereceiz ve galip geleceiz. imdiye kadar hi yenilmedim ve sen de yenilmezsin. nmze karlan engelleri ykp geelim. "
    Serdar anlattka Van Gogh'un yz bembeyaz kesildi. O'nun anlattklarn ban indirip kaldrarak tasdik etti. Sen haklsn, ben bir ellerimi ykayp geleyim, dedi. Yerinden kalkt, lavaboya doru yrd.

Aradan zaman geti. Tabanca sesi duyuldu. Serdar lavaboya kotu. Van Gogh yerde yatyordu. Serdar gzyalar iinde kald. Elli dolar verseler ne yapar eder Van Gogh'a iki tablo yaptrrdm. Bu iki tablo onlarn elli dolarn fazlasyla karlard. Van Gogh gerek hayatnda tabanca ile yaamna son verdiinde otuz yedi yandayd ve hep otuz yedi yanda kald. 1853-1890 yllar arasnda yaam yoksul bir ressamd. Kendisini saygyla anyorum.

SON

yelik tarihi
    21 Temmuz 2023

Uydu Alcs

dark 

SMT OCUK
    1970 ylnn mays aynn bir leye doru vaktinde herkes kendi alemindedir. Byk souklarn hkm srd, kar yann manzaray beyaza boyad, tipinin, frtnann bol olduu bir k mevsimi etkisini kaybetmitir. Yaz gelmitir. Aalar dallanm, kovanlar ballanmtr. Yemyeil imenler bitmitir. Tomurcuklar ilk nefeslerini derin derin ilerine ekmektedirler. Krlar, parklar, baheler, insanla dolmutur. Kn sokaklarnda hayaletlerin, cinlerin kartopu oynadklar, kardan adam yaptklar bu ehir yazn gelmesiyle birden bire heyecanlanmtr. Dam altlarn, kap eiklerini, insan nefesini bir heyecan kasrgas etkilemektedir.

skender, 11 yanda i almak iin Beyaga'nn frnna gelir. Kap ardna kadar ak hemen kapnn bitiiinde geni ve uzun raflar vardr. Kapnn zerinde - i olmayan girmesin - yazl tabela bulunuyordu. Frnn orta yerinde tahminen bir metre yksekliinde genie gbek ta, bu tan zerinde de tane uzunlu ksal frn krei ve koklayann ah ettii taptaze, bol susaml si mitler duruyordu. Frn ocann banda 40 yalarnda, orta boylu, salarnn n tamamen dklm, topluca yz atein etkisiyle kiremite alan bir tavr taknmt. eride ayrca genten drt kii vard. kisi si mit satmak iin bekleyen seyyar si miti dier ikisi hamur ap si mite ekil veren frnda alanlard.

skender ieri doru birka rkek adm atp Ali Day'ya sordu: ---- Ben, dedi, si mit alp satmak iin gelmitim. yle bir yutkundu. Eer satcya ihtiyacnz varsa almak istiyorum, dedi. Ali Day yle bir gz ucuyla ocuu szd. Ksa sal, esmer yzndeki buruk ifade onun bundan nce geen hayatnn pek kolay olmadn gsteriyordu. Normal boylu, hafif zayft. zerinde eski ve siyah renkte biraz bol ve uzunca bir ceket ve pantolon vard.
    Ali Day: ---- Simitilerimizden birisi gelmedi. Onunkileri sen satarsn. Simitler 25 kuru. Simit bana 10 kuru kar veriyoruz. Syle bakalm ka si mit almak istiyorsun?

skender yle bir dnd. Kararn verememiti. Hamurcu Cafer sze kart:---- stersen 50 si mit al. Bugn pazar. Yldz Sinemas saat 2' ye doru dalr. Ayrca bugn top sahasnda ma var. Oraya gidersin, dedi. skender, Cafer'in konumasndan g alarak yle gerindi. Ali Day'ya dnerek " Tamam " dedi. " 50 tane satarm. "
    Frnda bir yandan si mitler frna verilirken dier yandan da sohbet koyulayordu.

skender gn boyu sinema, ma, kahvehane, mahalle, sokak demeden dolam ve elindeki si mitleri satm fakat olduka yorulmutu. Eline hesap kitaptan sonra kalan 5 lirasn ald. Hava iyice kararmt ve sokaklar hala insan doluydu, nk o akam pazar akam olduu iin -drt yerde birden dn vard. skender ele gne aldrmadan evinin yolunu tuttu. Yol stndeki bakkaldan ieri girdi. Tanesi bir lira olan ekmekten iki tane ald. Koltuunun altna ekmekleri sktrarak darya kt. Evleri ehir merkezinden olduka uzakt. negl Belediyesi'nin gmen evleri olarak yaptrd ayn tipte evlerden oluan ehir kenarnda kurulmu bir mahalleydi. Halk fakir insanlard. Evlerde iki oda mevcuttu. Ayrca evin yannda tuvalet ve itle evrilmi kk bir bahesi vard. Baheye daha ok msr, domates, biber, fasulye ekerlerdi. Darack, tenha sokaklar karanlkt. Daha elektrik gelmemiti. Mahalleli odalarn kandil veya gaz lambalaryla " eh ite " aydnlatarak karanl kovuyorlard. skender evin kapsn ald. Kapy anas at. ocuunun elinde iki tane ekmek grnce gzleri d: ---- Olum, ekmekleri nasl aldn? diye sordu.

skender buruk bir ekilde: ---- Ana bugn si mit sattm. Kazandm parann bir ksmyla bu ekmekleri aldm, dedi. Annesi kapy kapad. Birlikte odaya girdiler. skender'in babas, sedirin stnde keye bzlm, oturuyordu. Sobann zerinde tencere kaynyordu. Oda mis gibi kuru fasulye kokuyordu. Koku, skender'in aln bir kat daha arttrd. nk sabah itii orbadan sonra azna lokma koymamt. Ekmekleri anasna verdi ve sobann yanna oturdu. Bahar aylarnda olmasna ramen mt. Geceleri nispeten souk oluyordu. skender'in babas, 38 yanda ve orta boylu idi. ektii skntlar onu yandan 10 ya daha yal gsteriyordu. Srt hafif km, salar krlamaya yz tutmu, beti benzi solmutu. Genliinden beri tarlalara apaya gider, ne i bulursa alrd. Yapt iin karln alamam, devaml ezilmiti. Bilirdi ki kendisinden ok daha mutlu ve rahat yaayanlar vard. Bilirdi ki nefes almak, be kuru kazanp anca karn doyurmak yaamak deildi. Ama ne yapsnd ki ne yapsn!

2 yl sonra: Sonbaharda yava yava souklar balamakta k gelmektedir. skender'in anas hamile kalmtr. Fakat dier yandan souktan iyi korunamam, grip olmu, devaml ksrmektedir. 1972 yl ocak aynda evinde doum yapar, bir olu olmutur. ocuun adn smail koyarlar. Yapt doum ve gdaszlk nedeniyle kadn ok halsiz dmtr. Doktora gidecek, ila alacak paralar yoktur. Bir hafta sonra hastalk zatrreye evirmi ve hasta perian olmutur. O gece devaml sayklam, inlemitir. Sabah komulardan birka kii aralarnda para toplarlar. leye doru baba kadn srtlar, skender de beraber negl Devlet Hastanesi'nin yolunu tutarlar. Kapdan ieri girerken, ayakkablarnn amurunu kenarda silerler. eride grevli adama doktoru sorarlar, yukarda sola sapn, ilerde, diye tarif eder. Baba zor zahmet merdivenleri kar. Doktorun kapsn alar, ieri bir adm atar ki, aya kenardaki masaya taklr. Zaten yorgunluktan bitmi, tkenmi olan baba sendeler ve srtnda karsyla beraber yere yuvarlanr. Kadnn kafas sert zemine arpar ve kanlanr. skender anasnn stne kapaklanr: ---- Ana, ana, diyerek feryat eder. Seslere birka doktor ve hemire gelir. Baba yerinden yavaa dorulur, akndr. Ne yapacan bilemez. Olunu tutar, kaldrr.
    Doktor: ---- Kadn zaten ok hastayd. Adam birden dt. Adamn bu ite bir suu yok, der. Polise haber verilir.

Anasnn hastal ve hastanede vefat edii skender'in tertemiz yreinde derin yaralar amt. Kolay deil yllarca insanlk tarafndan terk edilmi vaziyette ipe sapa gelmez kaderinle ba baa yaa, tam yeni ie girmi az buuk ekmeini kazanmaya balam ve karde sahibi olmuken, anacn, o hep iyiyi dnen, yaamnn en gzel yllarn onu bytmek iin feda eden anasn kaybetmek... Babas ve kardei smail ile yalnz kalmlardr. Kardei daha kktr ve bakma ihtiyac vardr. efkate ihtiyac vardr. Yakn komularnn yardmyla durum birka gn idare edilir ve komu mahalleden kocas 1 yl nce kz Kisme ile yzst brakp kam olan Ard Hanm' skenderlerin evine getirirler. Kadn ocua bakacak, ev ilerini yapp o evin hanm olacaktr. 1 yldr kzyla birlikte yalnz yaamaktadr. Hayat artlar zordur. Kz Kisme 7 yanda, zayf ve siyah saldr. Eve yal kadnla Ard Hanm ve Kisme misafir gibi gelirler, konuurlar,anlarlar. Akam st kadnlar giderler ve Kisme anasyla yeni evinde kalrlar. Kisme ok sever smail'i, skender'i de sever. skender ne olduunun farkndadr. Eve yeni bir kadn gelmitir. Acaba iyi insan mdr? Ana diyebilecek midir? Sorular kafasndan geerken sofra kurulur, babasnn sesini duyar. ---- Haydi bakalm olum, gel de yemeimizi yiyelim. skender oturduu yerden kalkar, sofraya oturur.

skender ertesi gn erkenden frna gelir. skender'i gren Ali Day:---- Ooo skender, ka gndr nerelerdesin? Seni ok zledik... Gel bakalm, yle azck konualm, diye seslenir. skender usul usul, mahsun tavrla Ali Day'nn yanna yaklar.
    Durumu fark eden Ali Day: ---- Ne o, yoksa kt bir ey mi oldu? Sylesene olum, der. skender o gn annesinin ok hastalandn, babasyla hastaneye g trdklerini, orada anasnn vefat ettiini alayarak anlatr.
    Bu duruma Ali Day ok zlmtr: ---- Her neyse, banz sa olsun, istersen bugn si mit satma da yarn balarsn, diye sylenir. Fakat Ali Day dnmeden konuur.

skender: ---- yle deme Ali Day, akam evdekiler ekmek bekler. Ne yer, ne ieriz sonra, der. Yarm saat sonra skender si mitleri tablaya doldurup yola knca " Haydi, scak scak si mitler, isteyen yok mu? diye barr. Son kelimesinde laf aznn iinde dmlenir. Anas, babas, evi, kardei aklna gelir. Gzleri dolar. yle etrafna baknr. Ohoo kimin umurundadr, anas vefat etmi, babas, kardei a, kendisi a, souktan kck elleri, kulaklar, burnu, ayak parmaklar mosmor olmutur. Kimse duymaz sanki onun sesini, belki de duymak istemezler.

Herkesin ii gc var, geim dnyasdr, menfaat dnyasdr, bu dnya... Elma skender, kurt da kederi iini hzla smrmekte ve rmektedir. skender, gzlerindeki yalar siler buz kesmi parmaklaryla. Memur vardr, ii, kyl dertleri farkldr. Hepsinde dert tonla ekmek fakirde umuttur. Kasalar vardr, czdanlar vardr. Mis gibi hayat yaamaktadrlar. Fakir fukarann hakk olan ekmein bir paras toplanr toplanr, onlarn boyunlarna gerdanlk, kollarna bilezik, parmaklarna yzk olur. Eitlik bu deildir. Hak bu deildir. Kardelik bu deildir.

SON

Yazan: Serdar Yldrm ( 1984 )

yelik tarihi
    21 Temmuz 2023

Uydu Alcs

dark 

BOKSRKANGURU DASAvustralyaKtasnda pek ok kanguru yaarm. Baz zamanlarkangurularn saysnn drt milyonu bulduu olurmu. Ormanda,dada, bayrda, lde nereye baksan kanguru grrmsn.Kangurular, denizin ortasnda byk bir ada olan AvustralyaKtasnda ylesine oalmlar ki, bu durum baz genkangurular yeni yaam sahalar aramaya ynlendirmi. te bugen kangurulardan biri de Dasm. Dasn yaknda birgemiye binerek Kanadaya gidecei haberi kangurular arasndahzla yaylm. Dasn iki yl sonra geri dnecei ve neleranlataca merakla bekleniyormu.Dasbir gece Sydney Limanna gelerek, Kanadaya giden gemiyegizlice binmi ve geminin ambar dairesine saklanm. Buradayiyecek, iecek depolar bulunuyormu. Gemi, Byk Okyanustangeerek gnler sonra Kanadadaki Prince Rupert Limannavarm. Das geceleri ehrin karanlk sokaklarnda gezmi,dolam. Ama bir gece oradan gemekte olan, kangurulara boksyapmay retip, onlar ringlerde birbiriyle dvtren birmenajerin dikkatini ekmi. Menajer, Das, adamlarnayakalatp, ringe karm. Das boks rendike bu konudakiyetenei ortaya km. ok glym ve yumruklar demirgibiymi.

Dasdaha sonraki aylarda ringde kangurularla pek ok maa km.Rakiplerini birer birer yenen Das, final mana kmaya hakkazanm. imdiki ampiyonu yenerse dnya ampiyonu olacakm.ampiyonluk ma tam da Dasn Avustralyadan yola ktgnn ikinci yldnmne denk gelmi. Arkadalar, birkagndr Dasn dnn Sydney Limannn karsndakitepede bekliyormu. O gn gelen gemilerin hibirisinden Daskmam. O akam kangurular aras dnya ampiyonluuman pek ok lke televizyonu yaynlyormu. Bunlardan biride Avustralya televizyonuymu. Prince Rupertten gelen gemiyolcularn boaltm ve limanda demirlemi. Kaptan ve gemialanlar boks man televizyondan seyrediyormu.Arkadalar, Dasn bu gemiyle mutlaka gelmesi gerektiinidnerek, acaba ambarda kilitli mi kald yoksa bir aksilik olduda yakaland m, diyerek gece karanlnda gemiye kmlarve televizyondaki boks man grmler. Arka ayaklar stndeduran ve n ayaklarnda eldiven olan iki kanguru birbirlerinekyasya yumruk atyormu. Bazen uzun kuyruklaryla yeretutunarak, arka ayaklaryla rakibinin karnna tekme vuruyormu.Bir kanguru, u sar eldivenli bizim Das deil mi, deyince,tekiler, evet, demiler, bu bizim Das.

Masonunda rakibini yenen Das, dnya ampiyonu olmu ve altnmadalya boynuna taklm. Seyirciler, lgnca Dasalklamlar. Omuzlarda tamlar. Yumruklarn havadasallayan ve gsne vuran Das, hayatndan memnun grnyormu. Dasn dnyann br ucunda olduunu bilen arkadalargece yarsndan sonra yola kp sabaha kadar komular veertesi gn nerede bir kanguru grseler Das anlatmlar.Dasn dnya apnda hrete ulatndan bahsetmiler.Onun geri gelmesini ister misiniz, sorusuna kangurular: Hayr,gelmesin. Das, kangurularn spor elisi olsun ve bizi dnyayatantsn. Burada kanguru srsne katlmad iin, ayrdururdu. Ayrmak istedi, bir, tek olmak istedi ve aramzdanayrld. Bizden koptu. Das imdi hak ettii yerde, zirvede.Zirvedeki yerini uzun yllar koruyacaktr.

SON

Yazan:Serdar Yldrm

Konu Serdar Yldrm tarafndan (04.Aralk.2023 Saat 15:50 ) deitirilmitir.

yelik tarihi
    21 Temmuz 2023

Uydu Alcs

dark 

HKAYE YAZARI MER SEYFETTN LE SERDAR YILDIRIM
    Tarih 4-Austos-2023 Bursa'da bir kitap maazasnda ok deerli yazarlarmzdan mer Seyfettin ile beraberim: " Sayn mer Seyfettin, bakn buras katl bir kitap sat maazas. inde binlerce kitap var. "
    mer Seyfettin: " Ya Serdar, beni buraya neden getirdin? Ben 1920 yln hatrlyorum. O zamanlar 36 yandaydm. stanbul'da bir lisede retmenlik yapyordum. "
    " Evet doru, bunlar ben de biliyorum ama sizin bilmediiniz bir ey var. 1920 dediniz. O zamandan imdiki zamana 103 yl geti. 103 yl sonra siz neredesiniz, hikayeleriniz nerede? "
    " Ben o hikayeleri yazdm, durdum. Bir stanbul gazetesinde bunlar her gn tefrika halinde yaynlanrd. Biliyor musun Serdar, yurdumuzu dmanlar istila ettiinde ben subaydm. anakkale taraflarnda askeri ciple gidiyorduk. Gkyznde bir yaz belirdi. Fethun karib. ( anakkaleye cephesini ziyarete giden heyeti edebiye ierisinde bulunan mer Seyfettin, yolda karlatklar fevkalade bir hadiseyi Mjde adn verdii hikayesinde anlatmtr. Gn aardnda heyet gkyznde ince bir duman ile fethun karib yazdn mahede etmitir. Fethun karib, yakn bir fetih anlamndadr. )
    1915 yl balaryd. Ne oldu? Neler oldu? Yolda gelirken ben Trkm dedin. Trkiye Cumhuriyeti dedin. Trkiye Cumhuriyeti'ne bravo da Osmanl ne oldu? Brak Osmanl mparatorluu'nu Anadolu ne oldu? "

" Mustafa Kemal 19-Mays-1919 tarihinde Samsun'a kt. "

" Bunu biliyorum. "
    " Trk Ordusu ve Mustafa Kemal bir buuk yl Sakarya Irma dousunda konuland. Mustafa Kemal onlara sava retti. Trk Ordusu Mustafa Kemal nderliinde ileri atldnda yunan askerleri ehirleri, kyleri yakarak kat. Kurtulu Sava'n kazanan Mustafa Kemal, Trkiye Cumhuriyeti'ni kurdu. Tarihe ismini altn harflerle yazdrd. "
    " Mustafa Kemal adn daha nce defalarca duymutum. Cumhuriyet yllarna mrm vefa etmedi. u an ok sevinliyim ve ok mutluyum. "
    " Mustafa Kemal kurduu Trkiye Cumhuriyeti'nin ilk cumhurbakan oldu. 10-Kasm-1938 'e kadar 15 yl bu grevini devam ettirdi. 24 Kasm 1934 ylnda Atatrk soyadn ald. Artk O Mustafa Kemal Atatrk't. "
    " Serdar, Atatrk hakknda kitaplar var m burada? "
    " Evet var. "

Atatrk kitaplar reyonuna gittik ve mer Seyfettin'e kitaplarda yazlanlar okudum. Her iki dakikada bir mer Seyfettin tarafndan, Atatrk ayakta alkland. Daha sonra birlikte mer Seyfettin kitaplar reyonuna yneldik. ki elime birer kitap aldm. Bakn, dedim, bu kitapta Kaa hikayeniz var. Bu kitapta da Ktk hikayeniz bulunuyor.

mer Seyfettin: " Vay benim canlarm, cierlerim. Aradan 103 yl gemi ve hikayelerim unutulmam. Bir yazar aradan 50 yl gemi ve hatrlanyorsa unutulmam demektir. Artk o yazar olmutur. Ey Serdar Yldrm, ben artk yazar oldum mu? "
    " Evet oldunuz, hem de ok deerli, unutulmaz bir yazar oldunuz. "
    " Yaasn, ben imdi ok mutluyum. "
    mer Seyfettin tansiyon ve eker hastasyd. Atina'da 10 ay esir kald. stanbul'a geldikten sonra tansiyon ilalar kullanmaya balad ama eker ilac yoktu. 6 Mart 1920 ylnda aramzdan ayrldktan 2 yl sonra eker ilac icat edildi. u eker ilacn 4-5 yl nce icat etseydiniz olmaz myd? mer Seyfettin size nice yeni hikayeler armaan ederdi.

SON

yelik tarihi
    21 Temmuz 2023

Uydu Alcs

dark 

KARAGZ LE HACVAT: HARAM
    Hacivat pencereye kar ve kar mahalledeki evinin bahesinde bulunan Karagz'n stne atlar. kisi birlikte yere yuvarlanr. Aralarnda bouma balar. Daha sonra Hacivat ayaa kalkar. Karagz yerdedir ve gzleri kapal durumdadr. Buna karn, saa sola yumruklar, tekmeler savurmaktadr. Hacivat, Karagz'n omzuna, koluna dokunarak uyarmak ister ama durmadan barp aran Karagz'dr.
    -- Be deil on olsanz hakknzdan gelirim. Haramiler sizi. Adama evinin bahesinde bile rahat yok.
    Hacivat: Karagzm, ben geldim. Eski dostun Hacivat' nasl tanmazsn?
    Karagz: De git harami ba! Elleme kolumu, bacam.
    Hacivat: Karagz, Karagz kapkaragz
    Sen dediimi yap Karagz
    Tekme, yumruk atma Karagz
    A gzn bak Karagz.
    Hacivat'n sesini duyan Karagz nce sol sonra sa gzn aar. Hacivat'tan baka kimseyi gremez. Ayaa kalkar. Sen de kimsin byle, diye sorar.
    Bunun zerine Hacivat: Aman Karagzm, beni nasl tanmazsn? Hacivat adn nasl unutursun?
    Karagz: Hacivat m? Hacivat adnda bir arkadam yok benim.
    Hacivat: Ama benim Karagz adnda bir arkadam var.
    Karagz: Olmaz olsun senin gibi arkada der, yerdeki kazmay alr ve Hacivat'n stne yrr. Uzun sre kovalar. Sonunda Hacivat bahe duvarndan atlayp kaar. Alt ay Karagz'n adn anmaz.

-----------------------------------------------------

KARAGZ LE HACVAT: KAPLAN VE ASLAN
    Karagz ile Hacivat hayvanat bahesinden birer kaplanla aslan yavrusu satn alrlar. Evlerinin bahesine yaptklar demir kafeste besleyip bytrler. ki yl sonra Karagz kaplann, Hacivat aslann kaptrr. Kaplanla aslan, alt alta, st ste mcadeleye balar.
    Hacivat: Aslanm, o kaplan parala, ez, diye barr.
    Bunun zerine Karagz: Haydi, gl kaplanm, bir vur, bir de yer vursun, diye barr.
    Hacivat: Sen ne diyorsun Karagzm, yer senin kaplan vurdu. Bak srt yerden kalkmyor.
    Vay, sen bana bunu nasl dersin, diyen Karagz, Hacivat'n stne atlr, boumaya balarlar. Onlarn boutuunu gren kaplanla aslan kavga etmeyi brakp Karagz ile Hacivat' ayrr.
    Kaplan, Karagz'e: Olur mu aam, neden kavga edersiniz? Bizi birbirimize drdnz iyi de siz niye vuruursunuz?
    Karagz: Hacivat, bak duydun mu? lk sen balattn.
    Hacivat: Hayr, Karagzm. Ben aslanm gayrete getirmeye altm. lk sen saldrdn.
    Aslan, Hacivat'a: Olmaz ki beyim, siz kavga etmeyin. Sadece bizi seyredin.
    Hacivat: Bizim kavga etmeye hakkmz yok mu?
    Aslan: Var tabi ama siz sahiden vuruyorsunuz.
    Hacivat: Biz sahiden vuruyoruz da siz akacktan m vurdunuz?
    Aslan: Tabi akacktan. lk kapnca konutuk, dankl dvtk. Penemizi hzl kaldrp en yavamzla vurduk.
    Aslann szleri zerine Karagz kaplana dner. Kaplanm, ne diyor bu? Doru mu btn bunlar?
    Kaplan: Aslann dedii her bir ey dorudur. Pene sert inerse kafada oluan ey ardr.
    Karagz: Bravo lan kaplan, sonunda galip geldin ya. Ben seni iki yl u Hacivat'n aslann yen diye tavuk suyu orbalarla besledim.
    Hacivat: Nee? Tavuk suyu orba m? Ama kaplan et yer. Tavuk eti de yer ama tavuk suyu orba ne alaka?
    Karagz: in srr burada. Herkesin akl ermez. Sanki sen neyle besledin u aslan?
    Hacivat: Etle ve stle. Eti kasaptan, st mandradan zel getirdim. Sonuta, benim aslan senin kaplan arpt, geti.
    Yalan sylersen ben seni arparm, diyen Karagz yine Hacivat'n stne atlr. Tekmeler, yumruklar havada uuur. kisi birlikte yere yuvarlanr. Bir sre sonra yorulan ve dvmeyi brakan Karagz ile Hacivat' kaplan ile aslan kucakladklar gibi evlerine ***rr.
    Karagz'n Hanm: Ne oldu buna? Attan m dt, diye sorunca kaplan, Hacivat' dvd, der.
    Karagz'n Hanm: Pek dvdye benzemiyor ya neyse. Yatr u yataa uyusun, der. Kaplan, Karagz' yataa yatrr ve baheye kar. Derin bir nefes alr. ki yldr u bahedeyim, byle deiik bir gn yaamadm, diye dnr. Bugn sakin geen gnlerimin deerini daha iyi anladm.
    Dier tarafta Hacivat'n Hanm: Aslan, kim o? Hacivat m? diye sorar.
    Aslan: Evet Hacivat, Karagz' yerlerde srkledi.
    Hacivat'n Hanm: Bu mu Karagz' srkledi? st toz, toprak iinde. Tanyamadm, der. ***r odasna yatr.
    Hacivat' odann ortasnda yere yatran aslan baheye kar. Yandk ki hem ne yandk. Kavgadan grltden holanmyorum. Bu Hacivat Karagz'le kanl bakl olmu. Her gn kavga etmeden duramazm. Beni de kendi gibi kavgac yapacak. Kaplan ile beni her gn dvtrrse yandm ki hem ne yandm.

-------------------------------------------------------------

KARAGZ LE HACVAT: AKREP
    Hacivat: Selam Karagzm, bana bir ake bor verebilir misin?
    Karagz: H..
    Hacivat: Bana bir ake bor verebilir misin, dedim.
    Karagz: Nerde bende bir ake? O kadar param olsa burada iim ne?
    Hacivat: Aman Karagzm, hayatmda ilk defa birinden bor istedim.
    Karagz: Kimden bor istersen iste.
    Hacivat: Senden istedim. Bir ake.
    Karagz: Bende ake falan yok.
    Hacivat: Yarm ake.
    Karagz: Yok.
    Hacivat: On kuru da m yok?
    Karagz: Kuru yok.
    Hacivat: Vardr, ceplerini kartr, vardr.
    Karagz: Al kartraym. Of anam, elimi bir ey soktu. Akrep?
    Hacivat: Akrep mi? Yere at, stne bas.
    Karagz: Attm ve bastm. Parmam yanyor, Hacivat.
    Hacivat: Parman sk, zehir ksn.
    Karagz: Of of..
    Hacivat: Tamam zehir kt. Korkma Karagzm, bir ey olmaz. Zaten akrep kkt.
    Karagz: Akrep kk ama acs byk. Tabi akrep seni sokmad.
    Hacivat: Senin cebinde akrebin ii ne?
    Karagz: Bilmem. Git akrebe sor.
    Hacivat: Cimri olann cebinde akrep olur derler.
    Karagz: Sen imdi bana cimri mi diyorsun?
    Hacivat: Yok, lafn gelii yle syledim.
    Karagz: De git Hacivat, tepemin tasn attrma imdi.
    Karagz' daha fazla kzdrmak istemeyen Hacivat koar adm oradan uzaklar.

---------------------------------------------------------

KARAGZ LE HACVAT: SAKALLI BEBEK
    Karagz: Hacivat, biliyor musun, Yaar bana bugn bebek dedi.
    Hacivat: Yaar kime bebek dedi.
    Karagz: Bana dedi, bebek dedi.
    Hacivat: Yaar imdi ka yanda?
    Karagz: Benim olan yanda.
    Hacivat: O yata bir ocuk herkesi bebek grebilir.
    Karagz: Ama aynaya baktm. ok gencim. Yzm tertemiz. Aynen bir bebek.
    Hacivat: Tabi canm, sakall bebek.

---------------------------------------------------------------

KARAGZ'N YAZDII R
    Dnyaya geldim almaya nefes
    Yaptrdm ben bir gvercin kafes

Komular grd olur dediler
    u Karagz ne de cin dediler.

ki gvercin aldm pazardan
    Bakmaya baladm heyecandan

Kse geldi bana olmaz dedi
    Byle gvercin baklmaz dedi.

Gvercinleri korumak gerek
    Kafese bir kedi koymak gerek

Dediini yaptm ben ksenin
    Kedi koydum iine kafesin.

Sabaha baktm kafes ty dolu
    Nedir bu kafesin byle hali.

Dedim kedi, nerede gvercinler
    Dedi kedi, onlar yedim ben.

Dedim alacan olsun, kse
    imdi beni gldrdn herkese.

Yakaladm kseyi pazarda
    Kapadm kediyle bir odada.

Dedim kedi, ye sen bu kseyi
    Dedi kedi, yenmi bil kseyi.

Kapy kilitleyip gittim ben de
    ok keyifliyim, neem yerinde.

gn sonunda kapy atm
    Odada kseyle karlatm.

Kedi ortada yok kse yemi.
    Dostlarm, ben bu ie ok atm.

-------------------------------------------------

KARAGZ LE HACVAT: HAMAMA GREN TERLER
    Karagz: Dn sal hamamna gittim. ok souktu. dm.
    Hacivat: Olur mu Karagzm, hamamda nmez. Hamama giren terler, derler.
    Karagz: Ama ben hamama gittim. dm.
    Hacivat: O zaman hamamc klhan yakmam.
    Karagz: Klhan hamam yakmam m? Keke yaksayd da hamam kl olsayd.
    Hacivat: yle demedim Karagzm, hamamclar klhan yakar. Odun ateinde hamam snr. Kirin kabarnca kese olursun.
    Karagz: Kirim kabarmad. emelerden akan su souktu.
    Hacivat: Ben o hamam bilirim. Galiba sen erken gittin. Klhandaki ate harlamamtr.
    Karagz: Klhan atei yakm, hamam kl olmu. Demek ben ktktan sonra hamam yand.
    Hacivat: Hamam falan yanmad. Uyduruyorsun Karagzm.
    Karagz: O zaman hamam klhan yakm.
    Hacivat: Yanma yok. Hepsi yalan, uydurma. nsanlar kandryorlar.
    Karagz: Beni kimse kandramaz. Hamam yanm m? Klleri savrulmu mu?
    ( Hacivat konu kapansn diye mecburen he der. )
    Hacivat: He yanm, klleri savrulmu.
    Karagz: Savrulmu klleri, tmez blblleri.
    Hacivat: ....
    Karagz: Hamamn klleri, tt blblleri.
    Hacivat: ....
    Karagz: Hamamn blblleri, tt klleri.

SON

Yazan: Serdar Yldrm

yelik tarihi
    21 Temmuz 2023

Uydu Alcs

dark 

KARAGZ LE HACVAT: K ELN NES VAR
    Karagz ile Hacivat yolda karlar.
    Hacivat: Dur Karagzm, nereye byle?
    Karagz: Oh, sen miydin Hacivat. Ben de seni aryordum.
    Hacivat: Beni mi aryordun?
    Karagz: Evet, sizin eve gidiyordum.
    Hacivat: Bizim eve mi? Ama bizim ev o tarafta deil ki.
    Karagz: Ya ne tarafta?
    Hacivat: Bu tarafta. Ters yne gidiyorsun.
    Karagz: Ters yne mi?
    Hacivat: Belki de az nce bizim evin nnden getin.
    Karagz: O zaman beni neden uyarmadn?
    Hacivat: Aman Karagzm, evde deildim ki.
    Karagz: Bir daha aradmda evde ol.
    Hacivat: Sen de aradnda haber ver. Eve gelirim.
    Karagz: Hacivat, bugn bir atasz rendim.
    Hacivat: De bakalm , syle.
    Karagz: Bir elin nesi var, iki elin takkesi var.
    Hacivat: Byle atasz olmaz.
    Karagz: Nasl olmaz, var ite.
    Hacivat: Sen bunu kimden duydun, Karagzm?
    Karagz: Adamn biri syledi.
    Hacivat: Sylemi ama yanl sylemi, sonu yanl.
    Karagz: Sonu mu yanl? Bir elin nesi var, iki elin tekkesi var.
    Hacivat: Yanl.
    Karagz: ki elin teknesi var.
    Hacivat: Takkesi, tekkesi, teknesi falan yok.
    Karagz: ....
    Hacivat iki elini birbirine vurur. ( Hani clap, clap )
    Karagz: Buldum, iki elin alk var.
    Hacivat: ok yaklatn, alk ses olarak syle. ki elin sesi gibi.
    Karagz: Buldum. Bir elin nesi var, iki elin sesi var.
    Hacivat: Hah, imdi doru syledin. Deil mi ya? Dorusu bu.
    Karagz: Ben onun yle olduunu biliyordum. Kafam kartrmasan dorusunu sylerdim.
    Hacivat: Kafan ben mi kartrdm?
    Karagz: Artk size gitmeme gerek kalmad. Gitsem de evde bulamazdm. Belki yarn bulurum seni. Haydi, hoa kal, Hacivat.
    Hacivat: Gle gle Karagzm.

KARAGZ LE HACVAT: SR EE BURSA'YA
    Hacivat, Karagz'n kapsn alar. Karagz kapy aar.
    Hacivat: Selam Karagzm, gel tartalm.
    Karagz: Talaalm m? Ne gerek var. Hangi ta bykse git kafan ona vur.
    Hacivat: yle demedim. Tartma balatalm yani mnakaa edelim.
    Karagz: Mnaaka ne demek? Cevizli lokum olmasn?
    Hacivat: Yok pastrmal yumurta.
    Karagz: Paspasl yumurta m? Yumurta paspasn stnde mi piti?
    Hacivat: Hayr, laf olsun diye bir eyler syle. Fikir yartralm.
    Karagz: Ha yle sylesene. Geti negl'n pazar sr eei Bursa'ya.
    Hacivat: Krk ylda bir laf ettin ama dorusunu syleyemedin.
    Karagz: Yanl laf ettiysem, dorusunu sen syle?
    Hacivat: Geti Bor'un pazar sr eei Nide'ye.
    Karagz: Sen zor gidersin eekle Bursa'dan Nide'ye.
    Hacivat: Bursa'dan Nide'ye neden gideyim?
    Karagz: Demin dedin ya geti Bursa'nn pazar sr eei Nide'ye.
    Hacivat: Bravo sana, tartmay nereden nereye srkledin.
    Karagz: yle olduu dorudur. Adm Karagz. Adam gznden anlarm. Deer bierim.
    Hacivat: Bana ne deer bitin, hemen syle?
    Karagz: Benim paramla be para etmezsin.
    Hacivat: O zaman drt para ederim. Ama sen benim gzmde hi para etmezsin.
    Seni gidi beni bilmez seni diyen Karagz Hacivat'n stne hamle yapar. Hacivat geri dnp kamaya balar. Karagz peinden koar ama yetiemez. Daha sonra Karagz evine dner.

KARAGZ LE HACVAT: SAKSI
    Hacivat: Karagzm, senin evde fazla saks var m?
    Karagz: Evde sakz var.
    Hacivat: Sakz deil, saks. iek dikecektim.
    Karagz: Saksya ilek mi dikeceksin?
    Hacivat: Saksya ilek dikilmez.ilek baheye dikilir.
    Karagz: Senin bahe ilek dolu o zaman.
    Hacivat: Yok Karagzm, ne ilei ne bahesi?
    Karagz: ilek kokulu ilek, bahe armut bahesi.
    Hacivat: Armut da nereden kt?
    Karagz: Hamam kesesinden kt.
    Hacivat: Hamam kesesinden ne kt?
    Karagz: rmcek.
    Hacivat: rmcek mi kt?
    Karagz: He ya rmcek.
    Hacivat: rmcek sonra ne oldu?
    Karagz: Kat, yakalayamadm.
    Hacivat: Bir daha karma?
    Karagz: Neyi karmayaym?
    Hacivat: Keileri ey yani rmcei.

KARAGZ LE HACVAT: EN BYK KARAGZ
    Hacivat gelir, kapy alar. Karagz pencereye kar.
    Hacivat seslenir: Karagzm, senin evde aydanlk var m?
    Karagz: Gerdanlk hanmn boynunda.
    Hacivat: Hanmn boynunda olan nedir?
    Karagz: Gerdanlk. Var m diye sordun ya.
    Hacivat: Gerdanlk demedim, aydanlk dedim. Anla ite misafir geldim.
    Karagz: Safir gerdanlk m? Bizimkisi o kadar pahal deil.
    Hacivat: A Karagzm, a
    Hemen kapy a
    ay demle ielim
    Sohbet edelim.
    Karagz pencereden Hacivat'n yanna atlar.
    Sus, Hacivatm sus
    Hemen imdi sus
    Kavgalyz hanmla
    Anla halimden.
    Halden anlayan Hacivat koar adm oradan uzaklar. Karagz duvardan trmanr, pencereden eve girer.
    Karagz'n Hanm sorar: Kimdi o, Hacivat myd?
    Karagz: He ya Hacivat. Gelmi kafa tlyor. Neesi yerinde. Tuzu kuru tabi.
    Hanm: Onun tuzu kuru da seninki ya m?
    Karagz: Aramzda iki ya fark var. Ben bym!
    Hanm: Sen herkesten byksn. Haydi, gel sofraya. u bulguru kakla, daha da by.
    Karagz sofraya oturur. Bulgura ala kak giriir. Bir tencere bulgur pilavn bitirir. stne yayk ayran ier. Sonra yatar uyur. Bu gzel hikaye de burada sona erer.

-----------------------------------------------------------------

KARAGZ LE HACVAT: AM YARMASI
    Ayla ile Bursa Kapal ar'da Kozahan'a gittik. ay bahesine oturduk, ay iiyorduk. Ayla cep telefonumla bir fotorafn ekeyim, dedi. ekti. Bir daha, bir daha ekti. Fotorafn Facebooka koyaym, dedi. Ben, tamam, dedim. Fotorafn altna am yarmas ile birlikteyim, diye yaz. Bu srada Karagz ile Hacivat yanmza gelmi de haberimiz yokmu.
    Karagz: am yarmas deil de biber dolmas yaz, dedi.
    Hacivat: Olur mu Karagzm, patlcan musakka yazsn.
    Karagz: En iyisi yaprak sarmas yazsn.
    Bu mthi ikili beni dolmalara doldurdular, yapraklara sardlar. Oysa benim orbam iyi olur, deyince kahkahalarla gldler. Ayla da onlarla birlikte gld. Karagz ile Hacivat gidince Ayla, iyi ki geldiler, bize nee verdiler, dedi. Bu hikaye de burada bitti.

KARAGZ LE HACVAT: SATILIK AKIL
    Karagz: Selam Hacivat.
    Hacivat: Selam Karagz.
    Karagz: Hacivat bana on ake bor versene.
    Hacivat: Aman Karagzm, on akeyi ne yapacaksn?
    Karagz: Pazarda adamn biri, kiloyla akl satyor.
    Hacivat: Akl para ile satlmaz.
    Karagz: Ya ne ile satlr?
    Hacivat: Akl doutandr, sonradan elde edilmez.
    Karagz: Kilosu bir ake.
    Hacivat: Senin akln var ya Karagzm.
    Karagz: Var ama yetmiyor. Daha akll olmak istiyorum.
    Hacivat: Alp da faydasn gren var mym?
    Karagz: Kyl tarlada rgatm. Akl alm, okumu, kad olmu.
    Hacivat: Baka.
    Karagz: Adamn olu aklszm. Oluna akl alm. imdi alyormu, yaknda evlenecekmi.
    Hacivat: Vay canna! Doru mu btn bunlar?
    Karagz: Doru. Komularyla konutum.
    Hacivat: Olay gerek ha.
    Karagz: Yr Hacivat, bitmeden u akldan alalm.
    Hacivat: Bana bir kilo al, kendine de bir kilo al.
    Karagz: Yetmez, bana bir kilo yetmez. On kilo alacam.
    Hacivat: On kilo mu? Sen o kadar aklla aya gidersin.
    Karagz: Aya da giderim, gnee de giderim. Yeter ki daha akll olaym.

SON

yelik tarihi
    21 Temmuz 2023

Uydu Alcs

dark 

KARAGZ LE HACVAT: KARAGZ BLMECE SORUYOR
    Karagz: Hacivat bir bilmecem var.
    Hacivat: Sor Karagzm, sor da bileyim.
    Karagz: Bir elin sesi var, iki elin nesi var.
    Hacivat: Bilmeceyi yanl sordun. Bir elin nesi var, iki elin sesi var diyecektin.
    Karagz: Laf kalabaln brak Hacivat. Sen benim sorduuma cevap ver.
    Hacivat: Bir elin sesi olmaz ki.
    Karagz: Olmaz m? Bak orta parmak ba parmak nasl da klyor.
    Hacivat: Ama bu atasz, deimez ki.
    Karagz: Deiti ite. Ataszyd oldu imdi Karagz sz.
    Hacivat: O zaman bilmecenin cevab ne?
    Karagz: Hay kabak kafa. ki elin nesi alktr, alk.
    Hacivatn sarmsak yemi blble dndn gren Karagz bu frsat karmak istemez. Hacivat perian etmeye kararldr.
    Karagz: Bir dier bilmecem de u: Ak ake ne iindir?
    Hacivat: Bundan kolay ne var. Ak ake kara gn iindir.
    Karagz: Bilemedin.
    Hacivat: Ne bilemedim mi?
    Karagz: Ak ake Karagz iindir.
    Beyninden vurulmua dnen Hacivatn gzlerinin karardn gren Karagz, Onu tutar, yavaa yere oturtur. Biraz kendine gelince yeni bir bilmece sorar: ivi iviyi ne yapamaz?
    Hacivat: Soruyu yanl sordun. ivi iviyi ne yapar diyecektin. ivi iviyi sker.
    Karagz: Bunu da bilemedin. ivi iviyi skemez.
    Hacivat: Skmesi gerekir.
    Karagz hazrlkl gelmitir. Cebinden iki ivi karr. Birini yerdeki tala tahtaya akar. teki iviyle urar, iviyi skemez.
    Hacivat saa sola bakar. Bir tandk gelse de u Karagzn dilinden beni kurtarsa der. Gelen giden yoktur. Su alm kayk gibi yan yatm Hacivatn yanna melen Karagz son darbeyi vurur: Syle bakalm Hacivat: Kendi den ne yapar.
    Zorlukla konuan Hacivat: Kendi den alamaz, der.
    Karagz: Hayr, kendi den alar. Dn benim olan koarken dt ve alad.
    Bunun zerine Hacivat srtst der. Baylmtr. Karagz sava kazanm bir komutan edasyla omuzlarn gerer, Hacivat orada brakr ve evinin yolunu tutar.

-----------------------------------------------------

KARAGZ LE HACVAT: GEL KEKL YYELM
    Hacivat Karagzn evinin kapsn alar, Karagz kapy aar.
    Hacivat: Aman Karagzm, ko gel. Hanm kekl piirdi. Gel kekl yiyelim. Azmz tatlansn dilimiz ballansn.
    Karagz: Yazn u scanda Ekelde ne iin var?
    Hacivat: Ekel demedim Karagzm, kekl dedim. Kekl piti, souk dt. Gel bize kekl yiyelim.
    Karagz: De git Hacivat, iyi diyorsun da ben yzme bilmem ki.
    Hacivat: Ekeli bo ver, kekle gel. Gel Karagzm, gel gel.
    Karagz: Ekele gideriz, gezip dneriz. Yzme bilmem, denize girmem. Bunu iyice kafana sok.
    Hacivat: Senin iin, balk gibi yzer dediler.
    Karagz: Genken yleydi, sonradan yzmeyi unuttum.
    Hacivat: Ama yzme unutulmaz ki.
    Karagz: Unuttum diyorsam unutmuumdur. O kadar.

--------------------------------------------------------

KARAGZ LE HACVAT: TAHTA KAIK
    Hacivat Karagzn evinin nne gelir:
    Aman Karagzm, ko gel. Pazardan tahta kak aldm.
    Karagz pencereye kar: Bizim evde bulaklar hanm ykar.
    Hacivat: Aman Karagzm, ko gel. Tahta kaklar bak gel.
    Karagz: De git Hacivat, bulaklar ykyorsan kime ne.
    Hacivat: Bulak demedim, kak dedim. Pazardan tahta kak aldm.
    Karagz: Tahta kurusunu kakla m ezdin? O kakla bana yemek mi yedireceksin?
    Hacivat: Aman Karagzm, etme eyleme. Ben yle bir ey sylemedim.
    Karagz: Seni gidi beni bilmez. araym zaptiyeleri de seni falakaya yatrsnlar.
    Hacivat: Dur, zaptiyeleri arma. Gel bize gidelim, ayran ielim.
    Karagz: Laf kartrma, bayrama daha ok var.
    Hacivat: Yeni hal aldm, stnde yatarz.
    Karagz: Demek beni al stnde yatracaksn? Her yanma diken batar.
    Hacivat: Pazardan iki tavan aldm. Grmeye gidelim.
    Karagz: Pazar gn Keana m gidiyorsun?
    Hacivat: ey yani evet, daym hastalanm.
    Karagz: O zaman bir an nce git. Hasta ziyareti deyince akan sular durur.
    Hacivat, Karagzn evinin nnden koar adm uzaklar. Geen sene Karagzn armasyla gelen kendisini falakaya yatran zaptiyeler aklna gelir. Tabanlar szlar. Brak iki gn iki ay Karagz arayp sormaz.

KARAGZ LE HACVAT: GRE
    Hacivat: Gel Karagzm, gnelenelim. le sca iyice bastrd.
    Karagz: Greelim mi? Tamam greelim.
    Hacivat: Greelim demedim, gnelenelim dedim.
    Karagz: Ben senden korkmam Hacivat. Yoksa sen benden korktun mu?
    Hacivat: Ben hibir eyden korkmam bilirsin. Sen benden korktun mu?
    Karagz: Bre Hacivat, senden niye korkaym? 60 kilo ya ekersin ya ekmezsin.
    Hacivat: Doru korkmazsn. Yllar nce u Pnarba Meydannda 70 kiloluk halinle 120 kiloluk Hulusiyi parampara ettiini gzlerimle grdm.
    Karagz: Az grmsn. Ne insan azmanlarna u meydann imenlerini yoldurdum.
    Hacivat: Keke gemie dnebilsem ve senin grelerini seyredebilsem.
    Karagz: Dnyann gelmi gemi en byk greisi benim.
    Hacivat: Onun oras yle de gelecekte seni pes ettirecek greiler kar. O grei seni hamur gibi yoururken hi yalvarma Hacivat gel kurtar beni diye.
    Ben kimseye yalvarmadm sana m yalvaracam diyen Karagz, Hacivatn elini yakalar. Hacivat gzlerini kapatr. Karagz kaldrd gibi Hacivat yere vurur. Yaz gn talam topraktan bir toz bulutu ykselir. Hacivat yerde hareketsiz gren adamlar, yardma koar. Hacivat kucakladklar gibi yakndaki hekimin evine ku gibi uururlar. Hekim , Hacivatn gsnn sol tarafna uzun sre bask yapar ve sonunda Hacivat kendine gelir. Etrafna baknr, Karagz orada yoktur: Aman aalar, Karagze gnelenelim dedim, greelim, dedi. Sonunda beni bu hale getirdi. Bunun genliinde bir boay kaldrdn grdm. Boyu iki buuk arndr. ( 1.70 cm. ) Ama bir o kadar da yeraltnda vardr. Karsna kacak olanlar bunu iyice dnsn.

-----------------------------------------------------------------------

KARAGZ LE HACVAT: SNEK ORBASI
    Hacivat: Karagzm, gel bize gidelim, st ielim.
    Karagz: St m? Ne st?
    Hacivat: St ite, inek st.
    Karagz: Git bamdan Hacivat, sinek st iilmez.
    Hacivat: Sinek st demedim, sar kulakl, inek st dedim.
    Karagz: Sinek st iilmez ama orbas gzel olur.
    Hacivat: orbas m? Neyin orbas?
    Karagz: Sinek orbas. Dn itiydin, gzel dediydin.
    Hacivat: Ben sinek orbas falan imedim.
    Karagz: Dn orba ierken tabana sinek dt.
    Hacivat: Eee..
    Karagz: Sen bir kakta sinei yuttun.
    Hacivat: Aman Karagzm, uyarsaydn, orbanda sinek var deseydin.
    Karagz: Benim yle dememe vakit kalmadan sen sinei mideye indirdin.
    Hacivat: Sinek imdi neremdedir?
    Karagz: Dnden beri hi dar ktn m?
    Hacivat: ktm, hem de iki kere.
    Karagz: O zaman sinek sende deildir, gkyznde uuyordur.
    Hacivat: Neyse kurtuldum ya u sinekten. Keyfim yerine geldi.

KARAGZ LE HACVAT: PENCEREDEN BAKSAN NE GRRSN?
    Hacivat: Karagzm, sana bir soru soraym da bil. Benim evin penceresinden baksan ne grrsn?
    Karagz: Tencerede ne varsa onu grrm. Dolma, pilav gibi.
    Hacivat: Tencere demedim, pencere dedim.
    Karagz: He yle sylesene. Sokak grrm.
    Karagz: Ev grrm.
    Karagz: Adamlar, kadnlar grrm.
    Hacivat: Baka, baka.
    Karagz: Gkyz, bulut grrm.
    Hacivat: Bilemedin. Kei Dan ( Uluda ) grrsn.
    Karagz: Hacivat, senin pencereden Kei Da grnmez ki.
    Hacivat: Grnr, grnr. Ben her gn gryorum.
    Hacivat kafasn saa evirip bakar. adam gelmektedir. Biraz sonra adamlar evirip, gz krpar ve sorar: Benim evin penceresinden Kei Da grnr, yle deil mi dostlar?
    Adamlar: Evet, grnr, derler ve glerler.
    Hacivat: Bak grdn m, grnyormu.
    Karagz: Hayret, ben neden gremedim acaba?
    Bunun zerine adamlar, kahkahalarla gler. Karagz alay edildiini anlar. Ders vermek iin, Hacivata dner: Hacivat, benim de sana bir sorum var. Sen benim evin penceresinden baksan ne grrsn?
    Hacivat: Bahe grrm, insan grrm, ev grrm, der ama Karagz bunu kabul etmez. Karagzden kaan bir Hacivat grrsn der ve Hacivatn stne atlr. Hacivat geri dnp kamaya balar. Karagz, gel buraya, diye bararak Hacivat sokaklarda kovalar. Evinin nne gelen Hacivat kapnn ak olmasndan yararlanp eve dalar, baheye kar. Peindeki Karagzn nefesini ensesinde hisseder. Son bir hamleyle bahedeki tuvalete girer ve kapy kapatr. Hacivatn oturduunu gren Karagz, korkak seni, imdi de alayc konusana der ve evden kp gider.

SON

yelik tarihi
    21 Temmuz 2023

Uydu Alcs

dark 

Kardelik Hikayeleri - Serhat Yldrm
    SIRTLAN ZOBO
    Srtlan gruplarnn dlad, aralarnda barndrmad Zobo adndaki srtlan bir ehrin ok yaknlarna gelmiti. ayrn ortasnda toparlak bir ey dikkatini ekti. Bu neydi? Zobo, onu koklad. Burnuyla ittirdi. Yuvarlanyordu. Biraz daha, biraz daha derken, o yuvarlandka, Zobo zevk aldka, oyun srd. Daha sonra oyunu brakt. Yorulmutu. imenlere yatt. Uyuyakald.
    Zobo grltye uyand. Tatl tatl gerindi. Annda gerinmeyi brakp bzt. Vitesi geri takt. Geri geri gitti. Az sonra allarn arasnda grnmez oldu. Ama gryordu. Ne olup bittiini anlamaya alyordu. Bu dnyann sahipleri yani insanlar, o yuvarlanan eyin peinden kouyordu. Arada bir durup baryorlar sonra yine oyuna devam ediyorlard. Tahta direklerin arasnda biri o yanda, biri bu yanda, iki insan sabit bekliyordu. Eer vuru direklerin arasndan geerse gool diye baryorlard. Galiba bunlar iki ayr takmd ve ma yapyorlard. Bunlar dnrken toparlak ey yuvarland ve yanna geldi. Zobo frlad, topu burnuyla ittirdi, ayaklaryla vurdu, sahann ortasna geldi. Zobo'yu grnce nce korkan insanlar, sonra altlar. Gol atnca onu alkladlar. Kotu, kotu, insanlarla otu, baroldeydi ve kalplam bir takm fikirleri krmak mmknd.
    Sonra insanlar gittiler, Zobo yalnz kald. Daha sonraki gnlerde ok bekledi insanlar gelir diye ama kimse gelmedi. Gl enesiyle srarak topu patlatt. Ses yksek frekanslyd, ok korktu. Hzla koarak oradan uzaklat. Dalara gitti. nsan yaps top patlyor ve korkutuyordu. Demek ki, insan da patlar ve korkuturdu. Bunun zerine bir daha insanlarla karlamamaya sz verdi.

SON

PANTER
    Panterin biri, bir ovann ortasna bakkal dkkan am. zellikle su, sulu gdalar ve et satlar ok oluyormu. Panter bire alm, ona satm. Parasna para katm, zengin olmu. Ovada yaayanlarn eitim eksiklii panterin dikkatini ekmi. Bakkal dkkannn karsna ticaret okulu yaptrm. Pek ok yavru hayvan bu okulda okumaya balam. Ticaret dersine panter girerek ders vermi. Onlara ticaretin kurallarn, ticarette nelerin yaplmas ve nelerin yaplmamas gerektiini retmi.
    Bir yl sonra okul ilk mezunlarn vermi. Yavru ay, yavru kurt, yavru tilki... imdi kocaman olmular. Mezun olur olmaz ovadaki tek ticarethane olan bakkala ynelmiler. Panter, suyu, eti kaa alp kaa satyor, aratrmlar. Okulun masraflarn karlamak iin, karn giderek artran ve bire alp yirmiye satmaya balayan panterden ikayeti olmular. Orman mahkemesi panteri sulu bularak hapse atm. Panterin ilk ziyaretileri rencileri olmu. Toplu halde gelen renciler panterden zr dilemiler. Panter onlar sessizce dinlemi.
    Ertesi gn panteri odasna aran hapishane mdr, rencilerinizi iyi yetitirmisiniz, deyince, panter, ne demezsin, demi. Hem biraz fazla iyi yetitirmiim. Ticaret gelisin, blge kalknsn derken, bu gidile ticaret yok olacak.
    Hapishane mdr: " Yok canm, rencileriniz bakkal ileteceklermi. Ticaret neden yok olsun? "
    Panter: " Bakn ben sfrdan zirveye ktm. Skntlar yaadm, frtnalara gs gerdim. Onlar hazra kondular. Paratle zirveye ktlar. Kk bir esinti karsnda direnemezler. Zirvede tutunamazlar. "
    Aradan bir ay gememi. flas eden bakkal dkkan kapsna kilit vurmu. Okul zaten kapanm, renciler dalm. Kurakl yaayan ovada bir damla suya hasret kalnm. Ova mahkemesi davay gzden geirmi ve panteri serbest brakm. Panter bakkal dkkann yeniden am. Dkkan mterilerle dolup tam. Panter kar marjn artrarak bire alp elliye satmaya balam.
    Panter okulu da am. Yeni rencilerine ticaret dersi vermeye balam. Derslerinde giriimci olmann yararlarn ve giriimcinin korunmas gerektiini vurgulam. Bir daha panteri hibir rencisi ikayet etmemi.

SON

----------------------------------------------------------------

ANNE KANGURU
    Bir kanguru varm. Kesesinde yavrusunu tarm. Zamanla yavru bym, keseye zor sar olmu. Ayrlk vakti gelmi, atm.
    Anne kanguru: " Benim gzel yavrum, artk bydn, kocaman oldun. Ayrlacaz, sen yoluna ben yoluma. "
    Bunun zerine yavru kanguru: " Anne, ne olur beni brakma. Ben sensiz ne yaparm? "
    Anne kanguru: " Ama canm, ben senin kadarken oktan yalnz kalmtm. Canm diime taktm, zorluklar alt ettim, hayatn ktlklerine gs gerdim. Savatm ve kazandm. "
    " Anneciim, canm benim. Ne olur, bir sre daha seninle kalaym. Gelieyim, gleneyim. O zaman hzl koarm. Dingolar, ( Avusturalya'da yaayan bir kpek tr. ) beni yakalayamaz.
    " Gzeller gzeli, Esat'm benim. Aman, azndan rzgar alsn. Seni dingolara teslim etmem. Gerekirse birka ay daha sana bakarm. "
    Ertesi gn yavrusuyla birlikte otlamakta olan anne kanguru ilerden gelmekte olan dingolar grm. Dingolar geliyor deyince yavru kanguru annesinin kesesine girmi. Hzla kamaya balayan anne kangurunun peine dingolar taklm. Giderek yaklamakta olan dingolardan kurtulamayacan anlayan anne kanguru, yavrusuna yle demi: " Esat, dingolar yaklayor. u keyi dnnce aalarn arasna seni brakacam. Yere yat, sessizce bekle. Ben peimdekilerden kurtulunca seni almaya gelirim. "
    " Tamam oldu. "
    Biraz sonra hafifleyen anne kanguru dingolarla arasn giderek amaya balam. Sonunda dingolar, anne kangurunun peini brakmlar. Anne kanguru ok uzaklardan geni bir yay izerek yavrusunu brakt yere sabaha kar gelebilmi. Aram, taram, al diplerine, aa kovuklarna bakm, barm, yavrusu yokmu. Gnler sonra yavrusunu bulmaktan midini kesmi ve alayarak blgeyi terk etmi. Yavrusunu baka blgelerde arayacakm.
    Annesi Esat' brakal birka saat olmutu ki, oradan gemekte olan kangurularn kral, Esat' grm ve yanna alm. Yavrusu olmayan kral, Esat' tahtnn varisi olarak yetitirecekmi.
    Bylece aradan on yl gemi. Yalanan kral tahtn Esat'a brakm. Esat, kral olmu. Kangurular doruluk ve adalet ilkelerine bal kalarak ynetmeye balam. Kraln evlatl Esat'a tahtn brakt haberini duyan anne kanguru ok heyecanlanm. Yeni kral acaba onun yavrusu olabilir miymi? Ad da ya da aynen tutuyormu.
    Anne kanguru saraya gitmi. Grevlilere durumu anlatm. Grevliler, olanlar krala syleyince kral hzla koarak saray kapsnda yal gzlerle bekleyen annesine skca sarlm.
    Esat uzun yllar krallk yapm. Annesini yanndan ayrmam. Bu zaman sresince kangurular oalmlar. Dingolarla etin bir ura iine girmiler ve onlar yenmiler. Saylar azalan dingolar, uzak diyarlara g etmiler. Bylelikle kangurular dingo korkusu olmadan yaamaya balamlar.

SON

-------------------------------------------------------------------

LAMA VE PUMA
    Gney Amerika Ktas'ndaki And Dalar'nda bir lama yayormu. Bu lamann ad Heman'm. Heman bazen sryle birlikte otlar, bazen yalnz gezermi. Hayat gzelmi, yaamak gzelmi, otlamak gzelmi. Nereden gelmi bilinmez bir puma ( Da aslan ) ortaya km. Puma avlanmaya balam. Lamalar saa sola kamlar ama puma her defasnda bir lamay yakalam. Lamalarda bir korku, bir tela; geceleri bile uyuyamaz olmular. Bir pumann karn doyacak diye yz lama can pazarnda, doru mu bu?
    Aradan yllar gemi. Puma belas birka gnde bir tepedeki maarasndan inerek lamalar avlam. Son yedi ylda yedi yavrusu olan Heman'n yavrularn puma alm. Heman, seneye yavrulamak istemiyormu. Naslsa puma kapacak diye teki lamalara da yavru yapmamalarn sylemi. Belki o zaman puma alktan lrm.
    Gnlerden bir gn Heman tepedeki maarann nnde oynaan drt puma yavrusu grnce, bela bir iken yaknda be olacak. Bunlar bir byrse vah bana, vahlar size, demi arkadalarna. Yandk ki hem ne yandk, soyumuz kuruyacak, demi arkadalar.
    Bir yl sonra avlanmaya balayan be puma ksa srede lamalar krp geirmi. Geriye sadece Heman kalm. Heman koarak zirveye km. Ulu Kartal Kondor'a seslenmi. Kondor gelmi. Heman olanlar anlatm. Yardm dilemi. Kondor, Heman'a acm. Dileini kabul etmi. Sonraki gnlerde pumalar birer birer avlam. Heman oralardan ok uzaklara giderek baka bir lama srsne katlm. Aradan zaman gemi bir yavrusu olmu. Pumasz ortamda yavrusunu bytm. Birlikte krlarda zgrce koup oynamlar.

SON

Fikir: Serhat Yldrm

Sayfa 2/2 lk ... 2

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gzatan Kullanclar

u an 1 kullanc var. (0 ye ve 1 konuk)